Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'da Yerleşim

Okulunuzdan kabul alır almaz gelmeden önce karar vermeniz gereken bir diğer husus ise nerede kalmak istediğinizdir.

Amerika'da yerleşim olanaklarını kampüs içi (On Campus) ve kampüs dışı (Off Campus) olmak üzere iki kategoride toplayabiliriz.

Kampüs İçi (On Campus) Konaklama

Kampüs içi konaklama düşünüyorsanız okulunuzun başvuru formunu (application form) doldururken bunu belirtmeli ve yurt tercihlerinizi (kız-erkek karışık, tek kişilik/2 kişilik oda, sigara içilen/içilmeyen oda, yemek servisi seçenekleri, vs) yapmalısınız. Başvurunuzun kabulü durumunda okulunuzla iletişime geçerek yurtta kalabilmeniz için gerekli işlemleri tamamlamalısınız. Bu işlemlerin başında genellikle depozit gelmektedir. Her okulun yurt için belirli bir kapasitesi olduğundan yurda yerleşmeden önce bir miktar depozit yatırmanız gerekebilir. Okula ulaştığınız zaman yurda yerleşebilmeniz için yurda kabul belgenizle birlikte okulunuzdaki uluslararası öğrenci servisine (international student office) gitmelisiniz.

Kampüs içi (On campus) yaşamanın getirdiği bazı avantajlar şunlardır:

  • Farklı kültürlerden öğrencilerle birlikte olmak vizyonunuzun gelişmesini sağlar. Ayrıca yurt ortamındaki birçok öğrenci sizinle aynı durumda olacağı için yeni ortamınıza alışmanız ve kaynaşmanız kolaylaşır.
  • Kampüs ortamında yaşamanız kampüs içi aktivitelerden anında haberdar olmanıza ve okul imkanlarından (kütüphane, bilgisayar laboratuvarı, spor salonu vb.) daha iyi yararlanmanıza olanak verir.
  • Araba almayı düşünmüyorsanız ve bulunduğunuz şehirde toplu taşıma fazla gelişmemişse kampüs içinde yaşamak gereksinimlerinizi karşılamanız açısından büyük kolaylık olacaktır.
  • Amerika'daki bütün kampüs okullarında 24 saat boyunca güvenliği sağlayan kampüs polisi vardır.
  • Kampüs içinde yemek ihtiyaçlarınızı gün boyunca karşılayabileceğiniz yemekhane ve kafeteryalar mevcuttur.

Kampüs Dışı (Off campus) Konaklama

Yurt ortamında yaşamayı tercih etmezseniz kampüs dışında konaklama imkanlarını araştırmanız gerekecektir. Ev bulabilmeniz için gerekli bilgiyi yine okulunuzun öğrenci servisinden edinebilirsiniz. Bununla beraber Amerika'da ev bulabilmeniz için ücretsiz yararlanabileceğiniz acenteler ve marketlerdeki standlardan bulabileceğiniz kiralık apartman daireleri kitapçığından faydalanabilirsiniz.

Amerika'daki apartmanların özellikleri nelerdir?

Amerika'da "Apartment" kelimesi "daire" anlamında kullanılır. "Apartment Building" ise Türkçedeki apartman anlamına gelir. Apartmanlar Türkiye'den farklı olarak şirketler tarafından kiraya verilir.Yeni ev sahibiniz bu şirketlerden biri olacaktır. Bu şirketlerle aranızdaki diyaloğu ise yerleşim alanınız içinde bulunan apartman yönetim ofisi sağlayacaktır. Apartman dairelerinin büyük çoğunluğunda çamaşır makinesi dışındaki beyaz eşyalar (bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın ve bazen mikrodalga fırın) mevcuttur. Çamaşır makinesi genellikle kurutma makinesiyle beraber apartmanın alt katında bulunmakta, ve tüm apartman tarafından ortaklaşa kullanılmaktadır. Bazı apartman daireleri duvardan duvara halı döşeli olarak kiralanabilir.

Taşınmak istediğiniz uygunlukta bir apartman bulduğunuzda ne yapmalısınız?


Apartman kiralama şirketleri apartman kiralarken sizden birtakım güvenceler vermenizi ister. Her şirketin birtakım kıstasları vardır. Bu kıstaslara uyup uymadığınızı anlamaları için başvuru formunu doldurmanız ve formla beraber 25-30 USD civarında bir başvuru ücreti vermeniz gerekmektedir. Başvurunuzun reddedilmesi halinde bu ücret size iade edilmez. Apartman başvurularında sosyal güvenlik numaranızı (social security number), Türkiye'den beraberinizde getirdiğiniz banka dokümanlarınızı, pasaportunuzu, ve varsa Amerika'daki banka hesabınıza ait dokümanları yanınızda bulundurmanız gereklidir. Şirketler sosyal güvenlik numaranızı kredi geçmişinizi belirlemek için kullanacaklardır. Eğer yeterli derecede kredi geçmişiniz yoksa kefil bulmanız ya da daha fazla depozit yatırmanız istenebilir. Normal şartlarda eve girerken bir aylık kira ücreti eşdeğerinde depozit talep edilir.

Kira kontratını imzalarken nelere dikkat etmelisiniz?


Öncelikle hiçbir şeyi okumadan imzalamamalısınız. Kontrattaki bilgilerin doğru olmasına özen göstermeli, kontratınızın başlangıç ve bitiş tarihlerini iyi bilmelisiniz. Kontrattaki bitiş tarihinden önce apartmandan çıkmanız durumunda kontratı bozmuş sayılır ve kredi geçmişinizi olumsuz yönde etkilemiş olursunuz.

Apartman yaşamında karşılaşabilecekleriniz...

Apartman yönetim ofisinde dairenizin eş bir anahtarı olacaktır. Apartman görevlileri önceden haber vermek şartıyla ve belirli sebeplerle (klimanın bakımı ya da bozulan bir beyaz eşyanın onarımı gibi) bu ikinci anahtarı kullanarak apartmanınıza girip çıkabilirler.

Ev eşyalarımı nerelerden alabilirim?


Evinizi döşerken eşya kiralamak ya da eşya satın almak şeklinde iki seçeneğiniz vardır. Eşya kiralamak isterseniz apartman yönetim ofisinden öğrenebileceğiniz şirketlerden yararlanabilirsiniz. Eşya kiralarken sizden yine sosyal güvenlik numaranız, banka dokümanlarınız ya da bir kefil talep edilebilir. Satın alma yoluna giderseniz yine apartman yönetim ofisinden yardım alabilirsiniz. Amerika'da her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büyük alışveriş merkezleri vardır. Bu tür yerlerden alışveriş yapmak bir mobilya mağazasından alışveriş yapmaya oranla her zaman daha uygundur. Eşyalarınızı aldığınız yer nakliyatı üstlenebilir. Bunun için genelde ekstra para talep edilir. Eşyalarınızı nakliye şirketleriyle taşımak daha masraflı olacaktır. Eşya taşımak için diğer bir seçenek de kendinizin kullanabileceği küçük kamyonetler kiralamaktır. Bu araçları kiralayan şirketlerle ilgili bilgi için yine apartman idare ofisinize başvurabilirsiniz. Eşyalarınızı kiralamak ya da mağazalardan satın almak yerine "Garage Sale" lerden yararlanabilirsiniz. "Yard Sale" adı da verilen bu yöntemle insanlar kullandıkları eşyalarını satışa çıkarırlar. Bu eşyalar ikinci el olduğu için çok daha ucuzdur. Bu tip satışları yerel gazetelerden veya dergilerden takip edebilirsiniz. Buralarda uygun fıyatta güzel eşya bulmanız mümkündür, ancak nakliyat tamamen size aittir.

Ev için telefon, elektrik, su ve gaz ihtiyaçlarımı nasıl bağlatabilirim?


Birçok apartmanda su, gaz ve elektrik tesisatları kullanıma hazırdır. Hazır olmaması halinde ise herhangi bir yere gitmenize gerek yoktur; telefon ve faks aracılığıyla işlemlerinizi halletmeniz mümkündür. Apartman yönetim ofisinden bu konuda bilgi ve aramanız gereken telefon numaralarını edinebilirsiniz. Çoğu apartmanda su için para talep edilmez. Telefon servisi ve telefonunuzu nasıl bağlatabileceğiniz hakkındaki bilgiler için tıklayın.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim