Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'da İlk Yapmanız Gerekenler

 

Amerika'ya geldiniz, şimdi sıra yeni yaşamınızı kurma aşamasında...

 

 


İlk yapmanız gerekenler

1. Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number)

Sosyal güvenlik numarası 9 rakamlı bir numaradır. Amerika'ya gelir gelmez sosyal güvenlik numarası edinmek size birçok konuda kolaylık sağlayacaktır. Bu numara işe girerken, ev kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken, kredi kartına başvururken ve daha birçok durumda sizden talep edilebilir. Sosyal Güvenlik numaralarını Sosyal Güvenlik İdaresi'nden (Social Security Administration) alabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarası alabilmeniz için en azından öğrenci olmanız ya da yasal olarak çalışma hakkına sahip olmanız gerekmektedir. (Bazı eyaletler yabancı uyruklu öğrencilere sosyal güvenlik numarası vermemektedirler. Bulunduğunuz eyalette bu numarayı edinip edinemeyeceğinizi öğrenmek için okulunuzdaki uluslararası öğrenci bürosu yetkililerine danışınız.) Eğer Amerika'ya turist olarak geliyorsanız sosyal güvenlik kartı almanıza gerek ve izin yoktur. Evli olarak gelmeniz durumunda eşlerden biri F-2 refakatçi vizesiyle geliyorsa bu vize ile de sosyal güvenlik numarası alınamaz.

2. Banka Hesabı (Bank Account)

Amerika'da Türkiye'den farklı olarak her türlü ödemenizde çek kullanılmaktadır. Örneğin telefon faturanızı, elektrik faturanızı, kredi kartı borcunuzu ve daha bir çok ödemenizi çek yazıp postalamak yoluyla yapacaksınız. Çek defteri edinebilmek için bir bankada çek hesabı (vadesiz tasarruf hesabı - "checking account") açtırmanız gereklidir. Bankada hesap açtırmanın sağlayacağı bir yarar da yanınızda getirdiğiniz parayı koyabileceğiniz güvenli bir yer olmasıdır.

Banka hesabı açtırmak için bankaya gidip "checking account'  açtırmak istediğinizi söylemeniz ve yatırmak istediğiniz para miktarını belirtmeniz yeterlidir. (Burada da size sosyal güvenlik numaranız sorulabilir.)

Çek hesabı açtırdığınızda banka size bir seri numaralandırılmış çek yollayacaktır. Ödemelerinizi çek yoluyla yapacağınızdan bu çekler sizin kredi geçmişinizin oluşmasında etkili olacaktır. Yazdığınız çekin karşılıksız çıkması kredi geçmişinizi olumsuz etkileyecektir; bu nedenle çek yazarken hesabınızdaki parayı göz önünde bulundurarak yazmanız gerekir. Bankanız size her ay bir önceki ayda yaptığınız para yatırma, ATM'den para çekme ve çeklerinize ait detaylı bir rapor yollayacaktır. Bu raporu dikkatlice inceleyip eğer bir hata varsa bankanızı en kısa sürede bilgilendirmelisiniz.

3. Kredi Geçmişi (Credit History)


Amerika'da iyi bir kredi geçmişi yapmanın en hızlı yolu kredi kartı alıp harcamalarınızı bu kartla yapıp ödemelerinizi zamanında yapmaktır. Kredi kartı almak ilk etapta hiç bir kredi geçmişiniz bulunmadığı için zor olabilir. Ama okulunuzun anlaşmalı olduğu bankaları öğrenip bunların kartlarına başvurursanız öğrenci kredi kartı alabilirsiniz. Bu kartlar için başvuru formlarını okullarda bulabilirsiniz.

Amerika'da kredi geçmişinizin olması ve bunun iyi olması demek günlük hayatınızda gerek duyabileceğiniz her konuda size kolaylık sağlanacak demektir. Alışveriş yapacağınız birçok kişi ya da kuruluş sizinle kontrat imzalamadan veya taksit imkanı sağlamadan önce kredi geçmişinizi araştırır. Kredi geçmişiniz Kredi Büroları (Credit Bureau) tarafından sizin alışveriş yapmak istediğiniz yere bildirilir. Kredi raporunuzda sizin o ana kadar ne tür hesaplar açtırdığınızı, ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınız en ince ayrıntısına kadar belirtilir. Eğer iyi bir kredi geçmişiniz varsa her kapı size kolayca açılır. Fakat eğer kötü kredi geçmişiniz varsa yapmak istediğiniz her atılımda size zorluklar çıkartılacaktır ve kredi raporunuzdaki bu olumsuz bilgi 7 yıl boyunca orada kalacaktır. Kısacası Amerika'da rahat ve kolay bir yaşam sürebilmenin tek yolu iyi kredi geçmişi yapmaktır.

Kredi geçmişinizin olabilmesi için kendi adınıza banka hesabı açtırın, kredi kartı edinin ve ödemelerinizi zamanında yapın, kira kontratınızı kendi adınıza yaptırın. Tüm ödemelerinizi zamanında yapın. Karşılıksız çek yazmayın.

4. Ehliyet (Driver's License)

Geldiğiniz bölgedeki ulaşım imkanlarına ve nerede yaşayacağınıza bağlı olarak araba almanız gerekebilir. Amerika'nın New York, San Francisco gibi büyük şehirleri dışındaki bölgelerde karşılaşabileceğiniz problem toplu taşıma imkanlarının pek olmayışı mevcut olanların da pek güven vermeyişidir. Bu nedenle hemen hemen herkesin arabası vardır. Siz de eğer Amerika'ya geldiğinizde yurtta kalmayı düşünmüyorsanız mutlaka bir araba ve ehliyet edinmeniz gerekecektir. Ehliyetin bir diğer avantajı da Amerika'da nüfus cüzdanı kavramı olmadığı için ehliyet sizin kimliğiniz olarak kabul edilmektedir.

İlk geldiğiniz bir iki ay boyunca Türk ehliyetinizle araba kullanabilirsiniz. Ama bu sürenin sonunda bulunduğunuz eyaletin ehliyetini almalısınız. Eğer Türkiye'den gelirken uluslararası ehliyet alıp gelmiş iseniz bu ehliyetle de bir yıl boyunca araba kullanabilirsiniz.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim