Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
 • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika Kültürü

 

Amerikan İnsanını Tanımak!

 • Amerikalılar dakikliğe çok önem verirler. Bu nedenle randevularınıza vaktinde gitmeye çalışın.
 • Atak davranmak, görevlerinizi zamanında tamamlamak ve girişken olmak size artı puan kazandıracaktır.
 • Dış görünüme bulunacağınız ortama göre önem verin. Amerikalılar rahatlarına çok düşkün bir toplum oldukları için nasıl rahat ediyorlarsa o şekilde giyinirler. Ama özel zamanlarda ya da iş görüşmelerde dış görünüşlerine dikkat etmesini de bilirler.
 • Arkadaşlıklar genelde yüzeyseldir. Bizim gibi çok samimi dostluklar enderdir. Yurt ortamında yaşarsanız daha çok arkadaşınız olacaktır.
 • Amerikalıların en tipik özelliklerinden biri 'Özellik' (Privacy) konusundaki aşırı titizlikleridir. Herhangi bir ortamda sırada beklerken önünüzde duran kişiye aliştığınızın en az iki katı kadar uzakta durmaya özen gösterin; aksi taktirde sizi şaşırtacak şekilde rahatsızlık duyacaktır.

Amerikan Eğitim Sistemini Tanımak

Amerikan eğitim sistemi Türkiye sisteminden oldukça farklıdır. Amerikan eğitim sistemi bir an önce mezun olup diploma almak için değil; öğrenip araştırmak ve öğrendiğinizi gerçek hayata uygulamak temeline dayanmaktadır. Uyum sağladığınızda eğitim sisteminin Türkiye'dekine oranla daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Başarılı bir eğitim hayatı için aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz.

 • Okulunuzun yıllık programına dikkat edin. Dersler dönemlik olduğu için her dönemin başvurularının, ödemelerin, sınavların ve ödev teslimlerin ne zaman olduğunu dikkatle takip edin. Herşeyi zamanında yerine getirmek Amerika'da çok önemlidir.
 • Ders seçimi konusunda akademik danışmanınızla görüşün. Bu konuda bilgili olan ve sizi doğru yönlendirecek olan en emin kaynak onlardır. Bunun dışında program ve seçeceğiniz dersler konusunda hatta hangi profesörün iyi olduğu gibi konularda ipuçları için diğer öğrencilere de danışabilirsiniz.
 • Profesörlerin Amerikan eğitim sistemindeki rolü sürekli bilgi vermek değil, öğrenciyi araştırmaya ve öğrenmeye teşvik etmektir. Profesörler en verimli öğrenmenin öğrencinin kendi çabasıyla olduğuna inanırlar. Bu nedenle hazırlıklı olun. Bol bol okumanız, araştırma yapmanız ve dersler sırasında etkinlik göstermeniz sizden beklenecektir. Ne kadar atak olduğunuz sizin yıl sonu notunuza direkt yansıyacak bir faktördür.
 • Her dersin sınavı olacak diye bir kural yoktur. Eğitim sistemi konusunda bir diğer bilmeniz gereken grup çalışmasına çok önem verildiğidir. Bazı profesörler dönem başında sınav notu yerine geçecek grup projeleri yapmanızı isteyecektir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken husus grup çalışmasına uyum sağlamak ve üzerinize düşen görevleri zamanında yerine getirmektir. Eğer grup içinde grubun başarısını aksatan birisi varsa bu her zaman diğer grup üyeleri tarafından profesöre bildirilir.
 • Dersler sırasında her zaman hazırlıklı gelmelisiniz. Bazı profesörler dersin işleniş şeklini tartışma ortamı içinde yürütebilir. Bu nedenle her zaman yoruma ve soru sormaya hazır olmalısınız. Ne kadar yorum yapar ve mantık çerçevesinde soru sorarsanız o kadar takdir toplarsınız.
 • Profesörler her dersin ilk günü bütün bir dönemin haftalara, hatta günlere bölünmüş programlarını dağıtırlar ve dersin işleyişini açıklarlar. Bu programlar ve açıklamalar doğrultusunda kendinizi her ders için geçerli olan yoğun aktivitelere hazırlayabilirsiniz.
 • Amerika'daki sınıf ortamı da Türkiye'dekinden oldukça farklıdır. Derslerde istediğinizi yiyip içebilirsiniz. Sınıftan çıkmanız gerekiyorsa çıkıp girebilirsiniz. Öte yandan bazı profesörler dersleri için özel kurallar koyabilirler.
 • İlk zamanlar hazırlayacağınız ödevler, raporlar İngilizce sorununuz sebebiyle mükemmel olmayabilir. Ama şunu bilin ki profesörler yabancı olduğunuz için bu olayı anlayışla karşılayacak ve her türlü çabanızı değerlendireceklerdir. Amerika'da göreceğiniz bir diğer farklılık da eğer zamanında ve dürüst olarak yapıyorsanız her türlü çabanızın en iyi şekilde ödüllendirildiğidir.
 • Her zaman her türlü sorunda profesörünüzle birebir diyalogda olun. Profesörler ders saatleri dışında müsait oldukları zamanları size ders programında bildirirler. Bu zamanlarda gerekiyorsa randevu alıp profesörünüzü ziyaret edebilir ve sorularınızı sorabilirsiniz. Kendinizi sadece derslere vermeyin. Okuldaki sosyal etkinliklere katılmaya bakın, sinemaya gidin, stresli olduğunuz zamanlarda arkadaşlarınızla vakit geçirin ya da okulun spor salonlarına gidip spor yapın.

DEVAMI: Amerikan Not Sistemi

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim