Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika Kültürü

Kültür şoku, bir insanın yeni bir kültürde yaşamaya verdiği tepkidir. Alışmış olduğunuz iklim, yemek, örf ve adetler, dil, sosyal değerler gibi birçok kavram Amerika'da çok farklıdır.

Yeni bir çevreye girdiğinizde şaşkın, gergin ve hayal kırıklığına uğramış hissetmeniz doğaldır.

Kültür şoku birçok değişik şekilde ortaya çıkabilir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzak kalmanızdan ötürü özlem duyabilirsiniz. İnsanların size çocuk muamelesi yaptığını düşünebilirsiniz. İngilizcenizi ve davranışlarınızı anlatma ve aynı sekilde karşınızdaki insanı anlama sıkıntısı çekebilirsiniz. Hatta neden evinizi ve ülkenizi bıraktığınızı ve okumak için Amerika'ya geldiğinizi sorgulayarak pişmanlık duyabilirsiniz. Kültür şoku çok yorucu bir dönem olabilir. Ama yeni bir kültürü gözlemleyerek ve sorular sorarak bu dönemi heyecanlı bir hale de getirebilirsiniz. Birkaç aylık bir uyum sağlama sürecinden sonra kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Amerikan kültürüne yakınlaşmak için gelmeden Amerika'yla ilgili kitaplar okuyun. İlk geldiğiniz bir kaç gün jet-lag denilen, bizim yol yorgunluğu diye tanımlayacağımız olayla mücadele etmek için gelir gelmez yatmayın, gece 11-12'ye kadar uyanık kalmaya çalışın. İlk birkaç gün günlük aktivitelerinizi Amerikan saatine göre ayarlamaya çalışın.

İlk geldiğiniz zaman kendiniz yalnız hissetmeniz doğaldır. Ama bu duygudan kurtulmak sizin elinizdedir. Tamamen yeni bir ortama bir anda uyum sağlamak kolay değildir. Bu nedenle kendinizi yavaş yavaş alıştırmaya çalışın. Gerektiğinde okuldaki danışmanlarınızdan yararlanın. Kimseye bir sorununuz olduğunu söylemezseniz onlar herşeyin yolunda olduğunu düşüneceklerdir. Sorularınızı ve sorunlarınızı okuldaki danışmanlarınızla paylaşın.

Soru sormaktan hiçbir zaman çekinmeyin. "İngilizcem iyi değil" diye düşünmeyin. Amerika'ya gelme sebeplerinizden birinin İngilizcenizi geliştirmek olduğunu unutmayın; eğer konuşmazsanız öğrenemezsiniz. İlk zaman arkadaş edinmeniz zor olabilir. Bu konuda da okul danışmanlık büronuza başvurun. Onlar size arkadaşlık kurabileceğiniz insanlar bulacaklardır. Bu konuda gönüllü olarak başvuran Amerikalılar mevcuttur.

Bir anda ailenizin kurallarıyla yaşarken kendi kuralınızı kendinizin belirleyebileceğini bilmek de sizin kafanızda büyük karmaşa yaratabilir. Bundan kurtulmanın yolu kendi doğru bildiğiniz değer yargılarından kopmamaktır.

Amerikan kültürüne uyum ve kültür şoku konusunda daha detaylı bilgi için "Kültür Şoku" bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

DEVAMI: Amerikan İnsanını Tanımak

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim