Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika Genel Bilgiler

 

Amerika'da Banka Hizmetleri

Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak çevrenizdeki banka sayısı değişebilir ancak Amerika'da en sık rastlanan iş kolu bankacılıktır.

Bankaların dışında borç ve mevduat kooperatifleri (savings and loan unions) ve kredi kooperatifleri (credit unions) de vardır. Bir bankanın belirli bir bölgede birden fazla şubesi olabilir. Ayrıca gün geçtikçe daha fazla sayıda banka İnternet bankacılığı olanağı sunmaktadır. Bu çok sayıda bankanın içinde yerel çalışan bankalar olduğu gibi bölgesel ve uluslararası bankalar da vardır. Genelde tek bir banka kişinin ihtiyaç duyabileceği her türlü hizmeti sağlayabilmektedir. Amerika'da bankacılık sektörü özel sektörün yönetimi, hükümetin denetimi altındadır. Bankada açılan her hesap 100,000$'a kadar devlet güvencesi altındadır.

Amerikan Para Birimi

Bankanızı Seçerken

Hesap Açtırırken

Paranızın Güvenliği İçin

Öğrencilerden Küçük İpuçları

Bankacılık Hizmetleri

Bankacılık Terimleri Sözlüğü

Bankacılık ile İlgili Soru-Cevaplar

Amerikan Para Birimi

Amerikan para birimi 'dolar'dır. Uluslararası piyasada en çok kullanılan para birimi olduğu için hemen herkesin bildiği bu isminin dışında Amerika'nın bazı bölgelerinde 'single', 'buck', 'one' gibi farklı isimlerle de anılır. 'Dollar' genelde resmi yazışmalarda kullanılır, günlük hayatta diğer isimleriyle anılır.

Amerikan banknotlarının hepsi aynı boy ve renktedir. Çoğunlukla kullanılan 1, 5, 10, 20, 50 ve 100 dolarlık banknotlardır. Daha yüksek değeri olan banknotlar da vardır, ancak bunlar günlük hayatta kullanılmaz sadece bankalar arası işlemlerde kullanılır. Demir paralar ise iki renk ve altı değişik boyuttadır. Demir paralar 'the penny' (1 cent), 'the nickel' (5 cents), 'the dime' (10 cents), 'the quarter' (25 cents), 'the half-dollar' (50 cents) ve 'the dollar' ($1)'dır. Bunların içinde son ikisine daha az rastlanır.

Bankanızı Seçerken

Bankalar çeşitli hizmet seçenekleri sunarlar. Bunların arasında çek ve tasarruf hesapları (checking and savings accounts), mevduat sertifikası (certificate of deposit), otomatik vezneler (ATM), elektronik bankacılık, kredi ve banka kartları (credit and debit cards), yatırım hesapları ve konut kredileri en başta gelenlerdir. Bankanızı seçerken en önemli unsur bu hizmetlerden hangilerinin sizin için önemli olduğuna karar vermenizdir. Örneğin, bankaların ofis saatleri sizin için uygun değilse elektronik bankacılık hizmetleri sunan ya da çok ATM'si olan bir bankayla çalışmanız sizin için daha uygun olacaktır. Bankanızı seçerken günlük programınıza, tercihlerinize ve alışkanlıklarınıza uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Hangi tip hesapların size daha uygun olduğuna emin değilseniz bankanızın müşteri temsilcisinden randevu alıp görüşebilir, ileriye yönelik planlarınıza çok uygun olabilecek hizmetler bulabilirsiniz. Bankaların pekçok hizmeti müşterilerine ücretsizdir ancak yine de bankanın sunduğu hizmet karşılığı ücret alıp almadığını sormanızda yarar var. Genelde Amerika'ya eğitim amacıyla gelenler bir yıllık masraflarını karşılayacak parayı gelirken yanlarında getirirler. Bu parayı doğru değerlendirmek gerekir, zira başlangıçta rahat rahat yeteceği düşünülen para günlük hayatta çok çabuk harcanabilir. Bankanızdan elinizde bulunan paranın nasıl bir hesapta en yüksek faizi alabileceğini ve size lazım olduğu dönemde çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Hesap Açtırırken

Bankalar hesap açmak için sizinle ilgili bilgi ve bazı belgeler isteyeceklerdir. Bunlar arasında resimli kimlik (pasaport veya varsa bulunduğunuz eyaletin sürücü ehliyeti), bazı kişisel bilgiler, daimi bir posta adresi ve hesaba yatırmak üzere para olabilir. Hesaba yatırılacak olan para banka havalesi, nakit veya çek şeklinde olabilir. Bankalar ayrıca elde edeceğiniz geliri federal vergi otoritesi olan IRS (Internal Revenue Service)'a bildirmek için sizden sosyal güvenlik numarası, SSN (Social Security Number) isteyecektir. Ancak banka hesabı açtırmak isteyen herkes sosyal güvenlik numarası (SSN) alamaz. Şayet SSN almaya elverişli değilseniz, vergi mükellefi numarası, ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) almanız gerekecektir. Bu numarayı almak için yapmanız gerekenleri bankanızdan ya da okulunuzun yabancı öğrenci ofisinden öğrenebilirsiniz.

Eğer eşiniz veya bağlı olduğunuz başka biri varsa ortak hesap (joint acount) açtırmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda aynı olanaklardan iki (veya daha fazla) kişi birlikte yararlanırsınız, ancak hesap açtırmak için gereken belgeler her kullanıcıdan istenecektir.

Paranızın Güvenliği İçin

Harcamalarınızı nakit, çek, kredi kartı veya banka kartı seçeneklerinden hangisiyle yaparsanız yapın ama mutlaka dikkatli davranın. Kredi kartı numaranızın ve son kullanma tarihinin başkalarının eline geçmemesine özellikle dikkat edin.

Üzerinizde ve evinizde yüklü miktarlarda nakit para bulundurmayın, çünkü pekçok yabancı öğrenci hırsızlığa maruz kalmıştır. Her gün ne kadar paraya ihtiyacınız olacaksa o kadar ve acil durumlar için fazladan 10 veya 20 dolar bulundurun. Paranızı tek bir cepte veya cüzdanda taşımayın. Erkekler cüzdanlarını ön ceplerinde taşımalı, bayanlar ise el çantalarını sürekli yanlarında bulundurmalıdır. Bayanların genelde yaptığı yanlışlardan biri restoran veya kütüphane gibi kalabalık yerlerde çantalarını sandelyelerinin arkasına asmaktır. Erkekler de cüzdanlarını ceket veya paltolarında bırakmak yerine her an yanlarında taşımalıdırlar. Alışverişlerinizde paranızın üstünü mutlaka sayarak alın.

ATM (otomatik vezne)'leri kullanırken özellikle dikkatli olun. Eğer mümkünse kapalı kabinli ATM'leri ve olabildiğince gündüz saatlerinde kullanın. Etrafınızda şüpheli biri varsa veya bir şekilde rahatsız hissettiyseniz ATM'yi kullanmayın. Paranızı çektikten sonra asla makinenin önünde veya görünür bir yerde para saymayın. İşleminizi tamamlamadan ve ekranda yeni müşteri için yazılar belirmeden makinenin başından ayrılmayın, aksi takdirde sizden sonra gelen hesabınıza girip paranızı çekebilir. Kayıtlarınız için bütün ATM işlem makbuzlarını saklayın. Şifrenizi istisnasız hiç kimseye vermeyin.

Çek üzerinde yazıyla ve rakamla tutarı yazarken arada boşluk bırakmamaya özen gösterin.

Çek defteriniz, banka kartınız veya kredi kartınız kaybolur ya da çalınırsa olabildiğince çabuk bankaya bildirmelisiniz. Pekçok bankada kredi kartınız veya banka kartınız çalınma veya kaybolmaya karşı sigortalıdır. Ancak 24 saat süre içinde bankanıza durumu bildirmezseniz ve kartınızdan harcanma yapılırsa bankanız problem çıkarabilir.

Öğrencilerden Küçük İpuçları


Hesabınızın kontrolünü yapmak sizin sorumluluğunuzdadır. Kendinizin veya bankanızın hata yapmadığını teyit etmek için kayıtlarınızı gözden geçirin.

Hesabınızı ilgilendirebilecek eyalet yasalarını mutlaka öğrenin. Örneğin; New York eyaletinin yasalarına göre beş yıl boyunca hiç para hareketi olmayan 'Certificate of Deposit' (mevduat sertifikası) hesabı kapatılmış sayılır.

Genelde bankaların ATM'den günlük para çekme limiti vardır. Fazla nakte ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız, tedbirli davranmanız gerekebilir.

Aynı sistemde olmak şartıyla başka bir bankanın ATM'sinden para çekebilirsiniz, ancak bu durumda hem kendi bankanıza hem de diğer bankaya masraf ödersiniz.

Harcamalarınız nakitle ödemek kayıt tutmanızı gerektirmeyeceği için daha pratik gelebilir. Ancak aldığınız ürünle ilgili bir problem çıkarsa satış fişi (receipt) istenecektir. Eğer alışverişinizi kredi kartı veya banka kartı (debit card) ile yaparsanız, kartın kayıt fişi yeterli olacaktır çünkü kredi kartınızla yaptığınız her harcama kayıtlıdır.

Faturalarınızı zamanında ödeyiniz, aksi takdirde gecikme ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca geç ödediğiniz her fatura kredi geçmişiniz için çok büyük bir eksi puan olacaktır.

Hesabınızdan otomatik ödeme 'auto debits' emri verirken dikkatli olmalısınız. Çünkü otomatik ödeme yapılmasını istediğiniz firmaya hesabınızdan araştırılmaksızın talep ettiği para ödenecektir. Otomatik ödeme emri sayesinde müşterilerinden fazla para alan veya dolandıran firmalar olmuştur.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim