Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika Genel Bilgiler

 

Posta Terimleri ve Kısaltmaları

Aşağıdaki terimler ve kısaltmalar size adres yazmanızda yardımcı olabileceği gibi, adres bulmak konusunda da yararlı olacaktır. Bu kısaltmalara günlük hayatınızda bol bol rastlayacaksınız.

APT: Apartment (Apartman) AVE: Avenue (Cadde)
BLVD: Boulevard (Bulvar) CTR: Center (Merkez, Orta)
CIR: Circle (Daire) CTR: Court
DR: Drive E: East (Doğu)
EXPY: Expressway HTS: Heights
HWY: Highway (Anayol) IS: Island (Ada)
JCT: Junction (Dörtyol ağzı) LK: Lake (Göl)
N: North (Kuzey) PKY: Parkway
PL: Place LZ: Plaza
RD: Road (Yol) RM: Room (Oda)
S: South (Güney) STA: Station
ST: Street (Sokak) STE: Suite
TPKE: Turnpike VLY: Valley
W: West (Batı)

Adresler zarfta nasıl belirtilmelidir?

Adres yazmak Amerika'da dikkat edilmesi gereken bir husustur. Eğer gönderdiğiniz paketin ya da mektubun doğru kişiye ve zamanında ulaşmasını istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz birkaç noktalara dikkat etmalisiniz.

Gönderenin Adresi (Return Address)

    * Kendi adınız ve adresiniz zarfın sol üst köşesinde olmalıdır. Kendi adresinizi gönderdiğiniz kişinin adresi kadar büyük yazmamalısınız.
    * Adınızın altındaki satıra cadde adı ya da posta kutusu numarası bilgisi gelmelidir.
    * Daha sonraki satırda ise bulunduğunuz şehir, şehirin bağlı olduğu eyalet ve beş haneli posta kodu (buna 'zip code' denir) bulunmalıdır.
    * Eğer mektubunuz yurt dışına gidecekse USA yazmayı da unutmayın.

Örnek: Mr.James Brown
          302 Milbrook Cir. Apt. #3
          Boston, MA 13094
          USA

Gidecek Adres (Destination Address)

    * Alıcının adı ve adresi zarfın ortasına, sağ alt tarafa doğru yazılmalıdır.
    * Yine aynı kendi adresinizde olduğu gibi ilk satırda isim, daha sonraki satırda cadde numarası ya da posta kodu, bir sonraki satırda ise gideceği şehir, eyalet ve posta kodu belirtilmelidir.
    * Eğer mektubunuz yurt dışına gidecekse gideceği ülkeyi büyük harflerle belirtin.

Eğer posta kodunu bilmiyorsanız USPS'in resmi sayfasından yararlanabilirsiniz. Yapacağınız şey, "posta kodu ('zip code') bul" bölümüne gidip yollayacağınız adresi yazmak ve USPS'in verdiği posta kodunu kullanmak.

Mektup Yollama Çeşitleri

USPS (United States Postal Service)'in sunduğu altı çeşit mektup yollama şekli vardır: First class, second class, third class, fourth class, express ve priority mail olarak sıralanabilir.

First Class: Bu şekilde yolladığınız mektup ya da paket, gönderdiğiniz günün gece yarısı yola çıkarılır ve iki gün içinde ulaştırılır. İki günü geçme durumu enderdir.

Second Class: Özel izinli haber muhabirleri ya da matbaacılar içindir.

Third Class: Bu da yine iş yerleri için toplu mektuplar göndermede kullanılır.

Fourth Class: Yarım kilo ya da daha ağır bir paket yollama durumlarında kullanılabilir. Bu tür paketler için isterseniz ekstra bir parayla sigorta da yaptırabilirsiniz. Ulaştırma süresi paketin gönderildiği mesafeye bağlı olarak ortalama yedi gündür.

Express: Bu USPS'in en hızlı servisidir. Yurt dışına paket yollamak için idealdir. USPS yaklaşık 200 ülkeye uygun fiyatlarla paketlerinizi ulaştırmaktadır. Paketiniz genelde gönderdiğinizin ertesi günü yerine ulaştırılır. Bu uzaklığa bağlı olarak bir kaç gün atabilir. Paketinizi express olarak yollamak için en yakın Express Mail merkezine götürmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz yere en yakın USPS ofisini öğrenebilmek için de USPS'in resmi sayfasından yararlanabilirsiniz.

Priority: Bu şekilde yollamak aslında 300 gr.'ın üzerinde olan paketleri first class olarak yollamaktır. Priority mail olarak yollamak hızlı ulaşım sağladığı için fiyatları da daha pahalıdır. Bu şekilde yollamanız için bölgenizdeki USPS posta ofisi size gerekli zarfı, kutuyu ve etiketleri ücretsiz sağlamaktadır. Bulunduğunuz yere en yakın USPS ofisini öğrenebilmek için de USPS'in resmi sayfasından yararlanabilirsiniz.

DEVAMI: Amerika'da Cep Telefonu Kullanımı

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim