Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
 • Besleme verisi yükleme hatası.

3 Adımda AmerikaEğitim hedeflerinize yönelik kararlarınızı verirken özen göstermeniz gereken konulardan birisi de size en uygun programın seçilmesi aşamasıdır.


1.Adım: Doğru Programı ve Okulu Seçin

Kariyer ve eğitim hedeflerinizi belirlerken doğru program seçimine önem vermeniz faydalı olacaktır. "3 Adımda Amerika" bölümünün 1. adımında eğitim ve kariyerinizde çok önemli rolü olan "Doğru Program Seçimi"ne yönelik sorularınızı cevaplandıracağız.

Eğitim ve Kariyer Hedeflerimi Nasıl Belirleyebilirim?

Amerika'da eğitim almaya karar verdikten sonra okullara başvurmadan önce ilk yapmanız gereken eğitim ve kariyer hedeflerinizi belirlemek olmalıdır. Hedeflerinizi belirlerken amaç, istek ve ilgi alanlarınızı dikkate alarak kendinizi görmek istediğiniz yeri tasarlayabilirsiniz.

1. Amerika'da eğitiminizi tamamladıktan sonra ne yapmak istiyorsunuz?

Bu soruyu cevaplarken olabildiğince belirleyici olmaya çalışın çünkü bu soruya verdiğiniz cevap bir sonraki adımınızı kolaylaştıracaktır. Bu soruya yanıt olarak birkaç örnek vermek gerekirse:

 • Yaşadığınız ülkede devlet memuru olmak,
 • Mezuniyet sonrası Amerika'da yaşamak ve çalışmak,
 • Bir bilgisayar şirketinde tasarımcı olarak çalışmak,
 • Uluslararası büyük bir şirkette yönetici konumunda çalışmak,
 • Birleşmiş Milletler'in herhangi bir kolunda çalışmak.

Belirleğiniz hedeflerin eğitim hayatınız üzerinde çok büyük etkisi olacaktır. Örneğin, mezun olduktan sonra Amerika'da çalışmak istiyorsanız, seçeceğiniz bölümle ilgili Amerika'daki iş olanaklarını da araştırmanızda fayda var. Profesyonel anlamda talebin fazla olduğu alanlara yönelik hedefler ve topluma katkıya bulunmaya ilişkin iş alanlarını seçmeniz mezun olduktan sonra iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Örneğin, belli eyaletlerde bilgisayar programcısı, fizikçi ya da biyoloji mühendisi olmanız, edebiyat ya da tarih bölümünden mezun olup iş bulmanızdan daha kolay olacaktır. Ayrıca eğitiminiz boyunca, yaz aylarında yapabileceğiniz stajlar ile Amerikan iş hayatını çalışarak öğrenerek, mezuniyet sonrası iş bulma şansınızı artırabillirsiniz.

2. Özgeçmişim ve özelliklerimi belirleyerek kariyerime nasıl yön verebilirim?

Özgeçmişinize ve sahip olduğunuz özellikleri tanımlayarak hedeflerinize ulaşmanız için ne kadar hazır olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Bunun için en iyi yöntem ilgi alanlarınızı, almış olduğunuz eğitimi, çalışma tecrübelerinizi ve sahip olduğunuz diğer özelliklerinizi karşılaştırarak hedeflerinizi belirlemek olmalıdır. Bu hem sizin güçlü olduğunuz alanları belirlemeyehem de eksikliklerinizi tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle eksik olduğunuz yönlerinizi geliştirerek hedefinize bir adım daha yaklaşacaksınız. Almakta olduğunuz ya da almış olduğunuz eğitim mühendislik üzerine iken  bilgisayar teknolojisine de eğiliminiz olabilir. Bu anlamda kariyerinizi ilgi alanınız doğrultusunda değiştirmek ya da sahip olduğunuz eğitim ile ilgi alanlarınızı birleştirerek kendinize yeni bir kariyer yolu çizmek mümkün.

3. Hedeflerime ulaşmak için neler yapmalıyım?

Sahip olduğunuz özellikler çerçevesinde, daha önceden belirlemiş olduğunuz hedeflerinize ulaşmak için yapabileceğiniz çok şey var. Bu hususların belirlenmesi bu süreçteki en zor bölümdür. Bunun için ABD'de eğitim almış kişiler ile konuşarak onların yaşamış olduğu deneyimlerden faydalanabilirsiniz. Bu anlamda size en çok yardımcı olacak kişiler okuldaki hocalarınız, professörleriniz ve konularında uzman kişiler olacaktır.

Tavsiye: Amerika'da eğitim almış kişiler ya da halen eğitimine devam etmekte olan kişiler ile iletişime geçmek için Mezun Forum 'u kullanabilirsiniz.

Amerika'da Hangi Konuda Eğitim Almak İstiyorsunuz?

İleriye yönelik kariyer hedeflerinizi belirledikten sonra ne üzerine eğitim almak istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Almak istediğiniz eğitimin derecesini de belirlemelisiniz. Üniversite, yüksek lisans ya da doktora gibi yüksek eğitim programları ile mi ilgileniyorsunuz? Sadece dil eğitimi mi almak istiyorsunuz yoksa Amerika'da hem İngilizce öğrenip hem de çalışmak mı istiyorsunuz? Buna karar vermeden önce kısaca tüm programları tanıyalım.

Üniversite:

3000'e yakın üniversite ve kolejin bulundugu Amerika'da üniversite eğitimi alabilmek için minimum lise mezunu olmak gerekmektedir. Amerika'daki üniversiteler Özel Üniversiteler ve Kolejler, Devlet Üniversiteleri ve Community Kolejler olarak ayrılmaktadır. Devlet Üniversiteleri, Kolejler ve Özel Üniversitelerin eğitim süresi 4 yıldır. Community Kolejler ise 2 senelik okullardır. Community Kolejler, üniversiteler ile karşılaşıtırıldıklarında, kabul koşulları daha kolay ve eğitim ücretleri daha az olan okullardır.

Amerika'da üniversite eğitiminde okulların dikkate aldığı hususlar:

 • Not ortalaması
 • Diplomanızın onaylı kopyaları ve bu belgelerin onaylı İngilizce çevirileri
 • İngilizce düzeyi (TOEFL sınav sonucu)
 • SAT sınav sonucu
 • Referans mektupları
 • Kompozisyonlar
 • Özgeçmisiniz (resume)
 • Başvuru ücreti
 • Mali durumunuzu gösteren belge (banka mektubu)

Tavsiye: Community Kolejler'den 4 yıllık üniversitelere transfer olanağı bulunmaktadır. Bunun için Community Kolejler'de eğitim gördüğünüz süre içerisindeki not ortalamanızın yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca Community Kolejler öğrencilere staj olanakları sağlamaktadır.

Amerika'da yüksek öğrenimle ilgileniyorsanız, başlamayı planladığınız tarihten en az 1 sene önce araştırmalarınıza başlamalısınız. Okul seçimi, sınavlar, başvuru işlemleri, vize başvuruları ve seyahat hazırlıklarına ayırmak zorunda kalacağınız zamanı göz önünde bulundurup planlarınızı iyi yapmalısınız.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim