Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x
AMERİKA

3 Adımda Amerika Kabul Sonrası

Amerikan Gümrük Sistemi

Amerika'daki gümrük sistemi Türkiye'dekinden farklıdır. Amerika'ya gelmeden önce Amerikan gümrük kurallarını bilmeniz gerekmektedir. Sınırlılıklar ve yasaklamalar ile ilgili konular hakkında bilgi sahibi olmanız, Amerika'ya giriş yaparken sorunlar ile karşılaşmanızı engelleyecektir. Amerika'ya yanınızda getirebileceklerinize kısaca değinmiştik. Bu bölümde Amerika'ya gelirken yanınızda getirmemeniz gerekenlere kısaca değineceğiz.

Para:

$10,000'dan fazla miktarda para ile Amerika'ya giriş yapıyorsanız bunu gümrükte belirtmeniz gerekiyor.

Dayanıksız gıda maddeleri:

Buzdolabında saklanması gereken sebze, meyva ve et gibi gıdaların Amerika'ya sokulması Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.

Korsan yayınlar ya da lisanssız yazılım programları:

Bu konuda çok ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Ateşli silahlar, silah ve parçaları:

Her türlü bitki gümrüğe bildirilmek zorundadır.

Evcil hayvanlar:

Bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak konsolosluktan bilgi edinin.

Tavsiye: Gümrükte bir sorun ile karşılaşırsanız hemen Türk Konsolosluğu'nu arayın. Unutmayın ki Türk Konsolosluğu'nun amacı size yardım etmektir. Ayrıca Amerika'ya giriş yapmanızı sağlayan evrakları, gümrük görevlisine gösterebilmek için sırt çantanıza ya da kolaylıkla ulaşabileceğiz bir yere koyun.     

Amerika'dan Nasıl Telefon Açabilirim?

Amerika'ya gittikten sonra ailenizi ve arkadaşlarınızı arayarak; Amerika'ya geldiğinizi ve iyi olduğunuzu söylemek isteyeceksiniz. Amerika'dan ailenizi ve arkadaşlarınızı aramanın birkaç yolu vardır. Bunlar:

Calling Card ile Arama

Ailenize ve sevdiklerinize sağ sağlim ulaştığınızı haber vermek isterseniz,  Mezun callingcard yoluyla telefon edebilirsiniz.

Mezun.com'dan yolculuğunuza başlamadan önce edinebileceğiniz telefon kartı (Mezun callingcard) ile Türkiye'yi havaalanındaki herhangi bir telefondan dakikası 2.9 cent'en başlayan fiyatlarla arayabilirsiniz. Bu kartı Amerika içinde eyaletler arası veya şehir içi telefonlarınız için de kullanmanız mümkündür.

Mezun callingcard hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Nakit:

Amerika'dan Türkiye'yi parayla aramak için en az 3-4 dolarlık bozuk paraya ihtiyacınız vardır. Amerika'daki telefonlar sadece demir bozuk para (coin) 'le çalışır. Bu nedenle paranızı önceden bozdurmanız gerekmektedir. Amerika'dan Türkiye'yi jetonlu telefondan aramanın dakikası 75 cent'tir. Bu diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında pahalı bir yöntemdir.

Kredi kartı:

Kredi kartıyla Türkiye'yi arayabilmek için kartınızı telefon makinesine yerleştirip çıkartmanız yeterlidir. Daha sonra 011+90+sehir kodu+telefon numarasını çevirerek Türkiye'yi arayabilirsiniz. Bu şekilde aramak diğer yöntemlere göre daha pahalıdır.

Social Security Number Nedir ve Nasıl Alabilirim?

Sosyal güvenlik numarası Amerika'da kimliğinizin belirlenmesi için kullanılan 9 rakamlı bir numaradır. Amerika'ya gelir gelmez sosyal güvenlik numarası edinmeniz size birçok konuda kolaylık sağlayacaktır. I-20 öğrenci belgenizi, pasaportunuzu, pasaportunuza iliştirilmiş olması gereken I-94 kartınızı ve varsa "Green Card"ınızı mutlaka bulundurmanız gerekir. Bunun dışında beraberinizde okul öğrenci kimliğinizi ve diğer göçmenlik (immigration) belgelerinizi bulundurmanız da yararlı olabilir. Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta başvuru işlemlerinizi kabul eden yetkiliden başvurunuzun yapıldığına dair imzalı bir belge istemektir. Sosyal Güvenlik Kartınız başvuru formunda belirttiğiniz adrese birkaç hafta içinde postalanacaktır.

Tavsiye: Sosyal Güvenlik Kartınızı okulunuzun öğrenci işleri ofisine, ev veya araba kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken ve daha bir çok işlemde belirtmeniz gerekebilir. Sosyal Güvenlik Kartınızı mümkün olduğunca yanınızda taşımaya çalışın.     

Nasıl Banka Hesabı Açtırabilirim?

Bankadan hesap açtırmak için resimli kimlik (pasaport veya varsa bulunduğunuz eyaletin sürücü ehliyeti), bazı kişisel bilgiler, daimi bir posta adresi ve hesaba yatırmak üzere paraya ihtiyacınız vardır. Bankalar ayrıca elde edeceğiniz geliri federal vergi otoritesi olan IRS (Internal Revenue Service)'a bildirmek için sizden sosyal güvenlik numarası, SSN (Social Security Number) isteyecektir.

Tavsiye: Hesabınızın kontrolünü yapmak sizin sorumluluğunuzdadır. Kendinizin veya bankanızın hata yapmadığını teyit etmek için kayıtlarınızı gözden geçirin. Faturalarınızı zamanında ödeyiniz, aksi takdirde gecikme ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca geç ödediğiniz her fatura kredi geçmişiniz için çok büyük bir eksi puan olacaktır.

Uzun Süreli Kalacak Yerin Ayarlanması

Amerika'da yerleşim olanaklarını kampüs içi (On Campus) ve kampüs dışı (Off Campus) olmak üzere iki kategoride toplayabiliriz.

Kampüs içi:

Kampüs içi konaklama düşünüyorsanız okulunuzun başvuru formunu (application form) doldururken bunu belirtmeli ve yurt tercihlerinizi (kız-erkek karışık, tek kişilik/2 kiıilik oda, sigara içilen/içilmeyen oda, yemek servisi seçenekleri, vs) yapmalısınız.

Kampüs dışı:

Yurt ortamında yaşamayı tercih etmezseniz kampüs dışında konaklama imkanlarını araştırmanız gerekecektir. Ev bulabilmeniz için gerekli bilgiyi yine okulunuzun öğrenci servisinden edinebilirsiniz. Bununla beraber Amerika'da ev bulabilmeniz için ücretsiz yararlanabileceğiniz acenteler ve marketlerdeki standlardan bulabileceğiniz kiralık apartman daireleri kitapçığından faydalanabilirsiniz.

Tavsiye: Amerika'da hiçbir şeyi okumadan imzalamamalısınız. Kira kontratındaki bilgilerin doğru olmasına özen göstermeli, kontratınızın başlangıç ve bitiş tarihlerini iyi bilmelisiniz.   

Nasıl Telefon Bağlatabilirim?

Telefon bağlatabilmek için Türkiye'deki gibi telefon ofisine gitmeniz gerekmez; tek yapmanız gereken yaşadığınız yerdeki lokal telefon şirketini arayıp evinize telefon bağlatmak istediğinizi belirtmektir. Buradan hattınızla ilgili çeşitli servisler ve tüm bu servislerin tutarı hakkında bilgi alabilirsiniz. Telefon şirketleri de sizden bir ön depozito talep edebilir. Sizden öğrenci olduğunuz ve kredi geçmişiniz olmadığı için daha fazla depozito istenebilir. Bu depozito telefonunuzu kapattırdığınızda size iade edilecektir.

Tavsiye: Telefon bağlatırken eğer bağlatmak istediginiz telefonun ev için olduğunu belirtmezseniz iş telefonu zannedebilirler ve daha fazla para ödeyebilirsiniz. Bunu için lokal telefon şirketinin sunduğu tüm servislerin tutarı hakkında bilgi alın.      

Tavsiye: Acil durumlarda arayabileceğiniz iki numara vardır. 911 ve 311. 911'i çok acil durumlarda (yangın, trafik kazası, soygun, ambulans gerektiren durumlar gibi) aramalısınız. Operatöre yavaş ve açık bir şekilde adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı verdikten sonra gerekli yardım çok kısa sürede kapınıza ulaşacaktır. 311'i ise acil olmayan durumlarda (yolda arabanızın bozulması, komşularınızın rahatsızlik veriyor olması gibi) arayabilirsiniz.

Ulaşım

Evinize yerleştikten sonra kampüs içinde yaşamıyorsanız yaşadığınız bölgede ulaşımın nasıl sağlandığını öğrenmeniz gerekmektedir. Evinizin etrafını öğrenmek, okula gidip gelmek, yemek alışverişi yapmak ve daha birçok ihtiyacınız için toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekebilir. Yaşadığınız bölgeye göre araba almanız da gerekebilir. Amerika'da şehir merkezleri dışında toplu taşıma çok yaygın değildir. Okulların birçoğu belli bölgelere ulaşımınızı sağlamaktadır. Okulunuzdan yaşadığınız bölgenin toplu taşıma programlarını öğrenebilirsiniz.

Artık Amerika'dasınız. Bundan sonra Amerika'daki etkinlikler ve haberlerden haberdar olmak için ve Amerika hakkında faydalı bilgilere ve farklı tecrübelere ulaşabilmek için www.mezunusa.com'u ziyaret edebilirsiniz.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim