Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x
AMERİKA

3 Adımda Amerika Kabul Sonrası

 

Uçak Biletininin Ayarlanması

abd-ogrencilerVizenizi aldıktan sonra ilk yapmanız gereken uçak biletinizi ayarlamak olmalıdır. Uçak biletinizin fiyatı Amerika'ya uçus tarihiniz, biletinizin gidiş-dönüş bileti olması, Amerika'da gideceğiniz yer ve direkt ya da aktarmalı uçuş olmasına bağlı olarak değişmektedir. Uçak biletinizi uçuş tarihinden ne kadar önce alırsanız, ödeyeceğiniz miktar o kadar az olacaktır.

Tavsiye: Biletinizi sadece gidiş almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Çünkü her ne kadar geri dönüş tarihinizi kesin olarak düşünseniz de kararınızı değiştirmek zorunda kalmanız mümkündür. Ayrıca dönüş biletinizi Amerika'dan, Türkiye'dekinden daha ucuza alabilme imkanınız da bulunmaktadır.

Kısa Süreli Kalacak Yer ve Havaalanında Karşılanma

Uçak biletinizi aldıktan sonra Amerika'ya geldiğinizde birisinin sizi karşılaması ve kalacağınız yere sizi götürmesi gerekmektedir. Birçok okul uluslararası öğrenciler için karşılama hizmeti vermektedir. Havaalanı kalabalık olabileceğinden sizi karşılamaya gelecek kişi ile karışıklığa mahal vermemek için bir buluşma noktası belirlemenizin faydası olacaktır. Ayrıca havalanından kalacağınız yere ya da okula havaalanı servisleri (shuttle), otobüs, tren ya da taksi ile gidebilirsiniz.

Tavsiye: Amerikan adetlerine göre sizi okulunuza ya da kaldığınız yere bırakan kişiye kibarca benzin masrafının yarısını ödemeyi teklif edebilirsiniz.     

Amerika'ya ilk gittiğiniz zaman kalacak bir yere ihtiyacınız olacaktır. Bazı okullar kısa bir süreliğine okul yurtlarında kalmanızı sağlayabilir. Aksi takdirde kalacak yeri sizin ayarlamanız beklenir. İlk birkaç gün otelde kalabilirsiniz fakat uzun vadede bu çok pahalıya gelecektir. bazı okullarda ev bulma (housing office) ofisleri bulunmaktadır. Mümkün olduğu taktirde Amerika'ya gitmeden önce bu ofisler ile irtibata geçmeye çalışın. Eğer yer bulamazsanız, okula başlar başlamaz bu ofislerle görüşün.

Amerika'ya Gelirken Yanımda Neler Getirmeliyim?

Öncelikle pasaportunuz, uçak biletiniz ve önemli olan tüm belgeleri yanınıza alın. Amerika'ya gelirken yanınızda getirmeniz gerekenlerin tüm listesini yapmak istesek, bu liste sayfalar uzunluğunda olacaktır. Bu çok kapsamlı listeyi hazırlamaya çalışırken, unutmamanız gereken ve önemli olabilecek ihtiyaçlarınıza değineceğiz.

Tavsiye: Amerika hazırlıklarınıza başlamadan önce yanınızda getireceklerinizi bir kağıda yazarak bir liste oluşturun. Bu listenin üzerinden giderek hiçbirşey unutmadığınıza emin olun. Unutabileceğiniz küçük birşey tahmin etmeyeceğiniz zorluklar ile karşılaşmanıza yol açabilir.     

Telefon numaraları:

İhtiyacınız olan tüm telefon numaralarını yanınızda getirin. Sizi karşılamaya gelecek olan kişinin telefon numarası, gideceğiniz okuldaki uluslararası öğenci ofisinin telefon numarası, uçaktan indiğiniz yere en yakın konsolosluk numarası ve kalacağınız yerin telefon numarasını mutlaka yanınıza alın.

Bozuk para ve telefon kartı:

Birçok öğrenci Amerika'ya ilk geldiğinde yanında hiç bozuk para bulundurmaz. Telefon açmanız için yanınızda mutlaka bozuk para bulundurun. Amerika'da 20 dolardan büyük paraları birçok işyeri kabul etmez. 20 dolardan büyük banknotları bozdurmanız çok zor olacaktır. Bunun için Amerika'ya gelmeden önce "calling card" almanız daha yararlı olacaktır.

Elektronik Sözlük:

Eğer Türkçe- İngilizce bir elektronik bir sözlük alabilirseniz, size çok yardımcı olacaktır. İngilizce anlama seviyenize bağlı olarak, normal bir sözlükte kelime aramanız çalışma zamanınızın 25%'ini alabilir. Elektronik sözlük bu anlamda size çok yardımcı olacaktır.

Giysiler:

Normal giysilerinizden farklı olarak, yanınızda getirmeniz gereken diğer giysilere ihtiyacınız olabilir. Amerika'da bazı öğrenciler ders esnasında sunum yaparken takım elbise giymektedir. İş başvurularında ve sunum yaparken ihtiyacınız olabilecek uygun kıyafetleri yanınızda getirebilirsiniz.

İlaçlar:

Öncelikle ilaçlar Amerika'da Türkiye'ye nazaran pahalıdır. Ayrıca bazı ilaçlar (antibiyotik) reçetesiz satılmaz. Yanınızda ilaç getirecekseniz, mutlaka reçetesini ve açıklamasını yanınızda getirin. Eğer İngilizce çevirisini ya da İngilizce benzer bir doküman bulabilirseniz Amerika'da hasteneye gittiğinizde hangi ilacı aldığınızı açıklayabilirsiniz.

Kredi kartı:

Amerika'da ilk kredi kartınızı almanız zaman alacaktır. Amerika'da kredi kartı gündelik hayatın bir parçası olduğundan yanınızda kredi kartınızı getirmeniz size birçok fayda sağlayacaktır.

Alarmlı saat:

Amerika'ya geldikten sonra "jetlag" (saat farkı sebebiyle oluşan uyku düzensizliği) yaşayacaksınız. Amerika'ya geldikten sonra, ilk günden itibaren birçok aktivitiye katılmanız gerektiğinden (okulda yeni öğrenciler ile tanışma toplantısıi ders seçme gibi) yanınızda alarmlı saatinizi getirmeniz zamanında kalkmanızı sağlayacaktır.

Tavsiye: Birçok uçak şirketi yanınızda getireceğiniz eşyalarınıza ağırlık sınırlaması uygulamaktadır. Uçuş tarihinizden önce Amerika'ya geleceğiniz uçak şirketinizi arayarak yanınızda getirebileceğiniz maksimum ağırlığı öğrenin. Aksi takdrde fazladan para ödemeniz gerekmektedir.     

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim