Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

3 Adımda Amerika Kabul Sonrası

Artık okuldan kabulümüzü aldık. Şimdi sıra hazırlıklara geldi.

abd-basvuru-kabul"3 Adımda Amerika" bölümünün 3. adımı olan "Kabul Sonrası" bölümü okuldan kabulunuzu aldıktan sonra Amerika'ya gitmek için hazırlık dönemi ve Amerika'ya geldikten sonra yapmanız gereken noktalara açıklık getirmeyi amaçlamıştır. Bu bölümde aşağıda belirtilen konulara değineceğiz.

Vize İçin Başvuru

Vize başvurusu yaparken gerekli dokümanlar nelerdir?

Vize başvurusu yaparken birçok farklı dokümana ihtiyacınız olacaktır. Emin olmak icin size en yakın Amerikan Konsoloslukları'ndan gerekli dokümanların listesini alabilirsiniz.

Amerika'ya öğrenci statüsünde hangi vize ile gelebilirim?

Ameriya'ya öğrenci statüsünde bulunabilmeniz için alabilileceğiniz 3 çeşit vize vardır.

F-1 Vizesi:

F1 Vizesi, öğrenci vizeleri arasında en yaygın olarak kullanılan vize türüdür. Amerika'daki bir okulda "full-time" öğrencilik yapacak olan kişiler için düzenlenmiştir. "Full-time" eğitim, okuldan okula farklılık göstermekle beraber, genel olarak üniversite eğitimi sırasında her dönem en az 4, master eğitimi sırasında en az 3 ders alınmasını gerektirir. Okulların, dil eğitimi ve sertifika programları hakkında da bu gibi kuralları vardır. İletişime geçtiğiniz okullar, ilgilendiğiniz programa sizi hangi tip öğrenci vizesi ile kabul edeceklerini bildirirler.

J-1 Vizesi

J1 vize kategorisi Amerika'ya değişim programlarıyla gelmek isteyen kişiler için düzenlenmiştir. Amerika kültürünü yabancı kültürleri daha yakından tanıtmak ve katılımcıların İngilizcelerini ilerletmek amacı ile hazırlanan değişim programları (exchange programs) gibi programlara katılmak isteyen öğrenciler, öğretmenler, Au-Pair'ler, araştırma görevlileri, stajyerler ve Work & Travel programı kapsamında ABD'ye gelenler J1 vizesine tabidirler.

M1 Vizesi

M1 vizesi, Amerika'da mesleki ve teknik konularda eğitim veren programlara katılmak isteyen kişilere yönelik düzenlenmiştir. M1 vizeli öğrenciler okula haftada en az 12 saat devam etmek mecburiyetindedirler ve eğitimleri sona ermeden hiçbir şekilde çalışamazlar.

Askerlik

ogrenciler-abdAskerlik çağına gelmiş olan tüm erkek öğrencilerin askerlik yükümlülüklerini ertelemeleri gerekmektedir. Amerika'ya gelmeden önce askerliğinizi erteletseniz bile, eğitiminiz esnasınsa bu süre sona erebilir. Eğer Amerika'da bulunduğunuz süre içerisinde askerlik erteleme tarihi sona ererse Amerika'da bulunduğunuz statüye göre askerliğinizi tekrar erteletmeniz gerekebilir.

Sağlık Sigortası

Amerika'daki birçok kolej ve üniversite yabancı öğrencileri kayıt ederken öğrencilerin sağlık sigortasına sahip olmalarını istemektedir. Bunu istemekteki nedenleri ise çoğu yabancı öğrencinin Amerikan sağlık sisteminin nasıl işlediğini bilmemeleri ve bazı öğrencilerin okullarından veya Amerikan Hükümetinden sağlık masraflarını ödemelerini beklemeleridir. Amerika'da sigortasız birisinin başına gelebilecek her türlü masraftan kişinin kendisi sorumludur. Bu anlamda okuldan alacağınız sağlık sigortası sizin de yararınıza olacaktır.

Uluslararası Ehliyet Alma

Amerika'ya öğrenci olarak geldikten sonra okulunuzun bulunduğu bölgeye göre araba almanız gerekebilir. Tabii araba kullanmanız için Amerikan ehliyeti de almanız gerekmektedir. Amerika'da ehliyet bir nevi kimlik yerine kullanılmaktadır. Amerikan ehliyetinizi almak için yaşadığınız bölgedeki Motorlu Taşıtlar İdaresi'ne giderek neler gerektiğini öğrenebilirsiniz. Amerika'da ehliyet sınavına girdiğinizde sırası ile:

      Yazılı Sınav
      Görüş Testi
      Direksyon Sınavına

girmeniz gerekmektedir.

Amerikan ehliyeti alana kadar "Uluslararası Sürücü Ehliyeti" ile araba kullanabilirsiniz. Bu ehliyeti de Türkiye'de Emniyet Müdürlükleri'nden alabilirsiniz. Bazı eyaletler "Uluslararası Sürücü Ehliyeti" ile araba kullanmanıza izin verirken, bazı eyaletlerde bu ehliyet ile belli bir süre araba kullanabilirsiniz. Amerika'da araba kullanırken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise hız sınırlamalarıdır. Hız sınırlamaları da eyaletten eyalete ve şehirden şehire farklılık göstermektedir. Genellikle şehir içinde ortalama hız sınırı 25-35 mil/saat'dir (40-56 km/saat). Eyaletler arası yollarda (freeways) ise hız sınırı ortalama 55-75 mil/saat'dir (104-120 km/saat).

Tavsiye: Sınava girmeden önce hem Amerika'daki trafik kurallarını daha iyi öğrenmeniz hem de kolaylık olması açısından Motorlu Araçlar İdaresi'nden elde edebileceğiniz araba kullanım kuralları kitapçığını almanızı tavsiye ederiz.   

 

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim