Facebook Twitter
AMERİKA

Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

3 Adımda Amerika Başvuru ve Kayıt

Katılmak istediğimiz program ve gitmek istediğimiz okula karar verdik. Şimdi sıra "3 Adımda Amerika" bölümünün 2. adımı olan "Başvuru ve Kabul" bölümüne geldi.

graduation"Başvuru ve Kabul" bölümünü Amerikan eğitim sistemi içerisinde başvuru esnasında okullar tarafından istenen gerekliliklerin yerine getirilmesi ve kabul sürecini içermektedir. Bu bölümde kısaca aşağıdaki konu başlıklarına değineceğiz.

Başvuru formunu nasıl isteyebilirim?
Hangi sınavlara hazırlanmam gerekiyor?
Burs alabilir miyim?
Tavsiye mektubunun nedir ve kimden isteyebilirim?
Statement of Purpose nedir?

Başvuru Formunu Nasıl İsteyebilirim?

Başvuracağınız okullara karar verdikten sonra her bir okul için başvuru paketini istemeniz gerekmektedir. Başvuru paketi okulların başvurandan talep ettiği belgeleri ve çoğunlukla okul tanıtım broşürlerini içermektedir. Başvuru formunu 3 yol ile isteyebilirsiniz.

Posta yolu ile
E-mail yolu ile
Okulun web sitesinden on-line

Hangi Sınavlara Hazırlanmam Gerekiyor?

TOEFL: Bütün yabancı öğrencilerin alması gereken bir sınavdır. Üniversite, master, doktora, sertifika ve Work and Travel programlarına başvururken istenilir. Başvurduğunuz okul ve programa göre istenilen puan değişmektedir. Sınav, Türkiye'de bulunduğunuz şehire göre bilgisayarlı sistemde (computer-based) ya da kağıt üzerinde (supplemental paper-based) verilmektedir.

SAT: Amerika'da üniversite eğitimi almak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Üniversiteler genelde SAT 1 olarak bilinen sınava girmenizi şart koşarlar, fakat okumak istediğiniz bölüme ve okula göre SAT 2 sınavına girmeniz de gerekebilir.

GMAT: İşletme üzerine master eğitimi alacak öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır. GMAT sınavı sayısal (quantitative), sözel (verbal) ve komposizyon (analytical writing) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. GMAT sınavı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de bilgisayarda uygulanmaktadır. "Computer-Adaptive Test (CAT)" adı verilen bu uygulamada kağıt-kalem kullanılmamakta, tüm sorular bilgisayar karşısında, klavye ve mouse yardımıyla cevaplanmaktadır.

GRE: Mühendislik ve temel bilimler branşlarında master yapmak isteyenlerin girmesi gereken bir sınavdır. Üç tip GRE Sınavı vardır:
The General Test : Birikimleriniz sonucu oluşan ve herhangi bir çalışma alanına bağlı olmayan sözel, sayısal ve analitik problem çözebilme yeteneğinizi ölçer.
The Subject Tests: Belirli bir bilim dalı hakkındaki bilginizi ölçer.
The GRE Writing Assessment: Üst düzey düsünme ve yazi yazabilme yeteneginizi ölçer.

MCAT: Amerika'da tıp eğitimi almak isteyen öğrencilerin başvuru esnasında alması zorunlu olan bir sınavdır.

Sınav    Üniversite    Master ve Doktora    Sertifika    Work&Travel    Bölüm      

TOEFL    X                 X                             X               X              Tüm bölümler      
GMAT     -                 X                             -                -               MBA (İşletme Okulları)      
GRE       -                 X                              -               -               Tıp, hukuk, işletme dışında tüm bölümler      
SAT       X                 -                              -                -              Tüm bölümler      
SAT II   X                 -                               -                -              Tüm bölümler      
MCAT    X                 X                               -                -              Tıp fakülteleri     

Burs Alabilir Miyim?

diplomaYıllık eğitimin 15.000 ila 40.000 $ arasında değiştiği Amerika'da burs almanız eğitiminizi finanse etmenize yardımcı olacaktır. Burs imkanı çok sınırlı olduğundan, yüzlerce aday arasından sıyrılıp burs kazanabilmek için sıradışı özelliklere sahip olmak ve burs olanaklarını araştırmak gerekmektedir. Okula başladıktan sonra da okul içerisinde asistanlık bursu ve kampüs içi işlere ya da kurumsal burslara başvurabilirsiniz.

Tavsiye: Amerika'da eğitim alan yabancı öğrencilerin üçte ikisinin okul masrafları aileleri tarafından karşılanmaktadır. Amerika' da her okul sınırlı da olsa burs olanağı sağlamaktadır. Yabancı öğrencilerin birçoğu bu durumdan habersiz olduğu için burslara başvurmamaktadır. Başvurunuzu yaparken burs olanakları için okul yetkililerinden mutlaka bilgi alın.     

Tavsiye Mektubu Nedir ve Kimden İsteyebilirim?

Tavsiye mektubu Amerika'da okullara başvururken okul tarafından, başvuran hakkında daha bilgi edinmek amacı ile istenen belgedir. Okul kabul komiteleri tavsiye mektupları ile diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündekleri ile ilgili bilgi edinirler. Tavsiye mektuplarını öğretmenlerinizden, önceden çalıştığınız veya çalışmakta olduğunuz işyerlerinden temin edebilirsiniz. Tavsiye mektubunu alacağınız profesörler ya da işyerindeki üstleriniz yoğunlukları nedeni ile bazen tavsiye mektubunu sizin yazmanızı teklif edebilir. Her okulun başvuru paketinde kaç tane tevsiye mektubu istenildiği belirtilmektedir. Okullar tavsiye mektuplarını iki türlü kabul etmektedir. Birincisi başvuru paketi ile gönderebilirsiniz, ikinci olarak da tavsiye mektubunu yazan kişi okulun başvuru merkezine yollayabilir. Bu okuldan okula değişmektedir.

Tavsiye: Amerika'daki okulların başvuru sürecinde en önem verdikleri konulardan bir tanesi tavsiye mektubudur. Tavsiye mektubunu aldığınız kişileri seçerken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Hocalarınız ya da çalıştığınız şirketteki üst düzey yöneticilerden alacağınız tavsiye mektupları başvurduğunuz okula kabul edilmenizde etkili olacaktır. 

Tavsiye: Başvuru yaptığınız okul, tavsiye mektubunu size tavsiye eden kişinin yollamasını ister ise, tavsiye eden kişiye bir adet zarf ve yeteri miktarda pul vermeyi unutmayın!     

Statement of Purpose Nedir?

Amerika'daki okullar başvuru sürecinde not ortalamanız, tavsiye mektuplarınız ve sınav sonuçlarınız gibi birçok faktörü değerlendirmeye alırken, sizin kendinizi nasıl ifade ettiğinizi de değerlendirmek ister. Bu nedenle başvurandan "Statement of Purpose" adlı tanıtıcı bir yazı yazmasını ister. Bu tanıtıcı yazı bazen birden çok olabilmektedir. Tamamen kendinizi tanıtmak amaçlı yazacağınız bu yazı, gelecek kariyer planlarınız, başvurduğunuz branşı seçme sebebiniz, bu branşla ilgili kuvvetli yönlerinizi içermektedir. Bu yazı aynı zamanda İngilizce yazma yeteneğinizin de bir göstergesi olacaktır. Okulların birçoğu "Statement of Purpose"da nelere değinilmesi gerektiğini belirtmektedir. Başvurduğunuz her okul için ayrı bir "Statement of Purpose" yazmanız ve herbirinde okulun belirttiği noktalara değinmeniz gerekir. Bu tek bir "Statement of Purpose" yazmaktan daha fazla süre alsa da, kabul alma şansınızı artıracaktır.

Tavsiye: Yazdıklarınızda kararlı olduğunuzu belli edin ve de zevk için değil, geleceğinizi düşündüğünüzden bu okula başvurduğunuzu hissetmelerini sağlayın. Özellikle bu okulun bir öğrencisi olmak istediğinizi üzerine basarak belirtin.

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim