Facebook Twitter
Hata
  • Besleme verisi yükleme hatası.

Amerika'da Community College

2+2 Programı Nedir?

2 yıllık üniversiteler eğitim olanakları açısından son derece zengin bir tarihe sahip olan iki yıllık üniversitelerdir. 2 yıllık üniversiteler Amerikan yüksek öğretim sisteminin önemli bir halkasını oluşturmaktadır.

Bugün 10 milyondan fazla öğrenci, bütün üniversite öğrencilerinin %40’ı, Amerika’da 2 yıllık üniversitelere devam etmektedir. Yaklaşık yüz yıldır Amerika'da hizmet veren 2 yıllık üniversitelerin sayısı bugün 1,100'ün üstündedir. “Fırsatlara açılan kapı” olarak tanımlanan bu okulların kurulma amacı arzu eden herkese kaliteli ve eşit bir eğitim imkanı sunmaktır.

2 yıllık üniversiteler hayata atılmak için mükemmel bir başlangıç sağlar. Buradan sadece iki yıllık bir derece alıp çalışma hayatına atılabilir, dört yıllık bir okula transfer olabilir ya da iş hayatınızda kendinizi yenilemenize yardımcı olacak dersler alabilirsiniz.

2 yıllık üniversitelerin çoğunun özellikle bulunduğu eyalette olan dört yıllık kolej/üniversiteler ile akademik anlaşmaları vardır. Bu da 2 yıllık üniversitelerde alınan derslerin kolaylıkla transfer olması anlamına gelir. Bir çok Amerikalı ve yabancı öğrenci 2 yıllık üniversitelerde ekonomik okul ücretlerini de göz önünde bulundurarak universitenin ilk iki yılını burada bitirmeyi tercih etmektedir.

2 yıllık üniversiteler aynı zamanda komşu üniversiteler olarak da adlandırılır. Sermayelerini bağlı bulundukları şehir ve eyaletten alınan vergiler ile yürütürler. Amerikalılar için son derece ekonomik olmasının nedeni de budur. Yabancı öğrenciler vergi vermediklerinden dolayı, Amerikalı öğrencilere nazaran daha yüksek ücret öderler. Ancak yine de dört yıllık üniversitelerin okul ücretleri ile kıyaslandığında cok daha ucuzdur.

Bugün, Amerika'daki dört yıllık kolej/üniversitelerde okuyan öğrencilerin yarısından fazlası 2 yıllık üniversitelerde ders almıştır. 2 yıllık üniversiteler dersler dışında, spor programları, kültürel etkinlikler, Amerikalı ve yabancı öğrenci kulüp ve aktiviteleri sunarak yeni arkadaşlar edinmenize, Amerikan kültürü ve dili hakkında kısa zamanda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olurlar.

2 yıllık üniversiteler 2 özel veya devlet okulları olarak ikiye ayrılır. Aralarında çok büyük faklılık olmamakla birlikle devlet okulları daha çok tercih edilenler arasındadır. Amerika'da istediğiniz herhangi bir yerde 2 yıllık üniversite bulabilirsiniz, ancak sadece %80 ‘i yabancı öğrenci kabul etmektedir. Seçiminizi yaparken dört yıllık üniversiteleri araştırdığınız gibi bir araştırma yapmanız gerekir. Okulun bulunduğu yerin iyi bir bölgede, güvenilir olması ve Amerikan yüksek öğretim standartlarına uygunluğu da araştırılmalıdır.

2 yıllık üniversiteler kendi bölge halkına hizmet etmeyi amaç edindiğinden yurt dışında fazla bilinen okullar değillerdir. Ancak, bugün üniversiteler gibi yurt dışında reklam yapıp öğrenci getiren 2 yıllık üniversitelerin sayısı da gittikçe artmaktadır. 2 yıllık üniversite seçimi yapmadan önce 2 yıllık üniversiteler ile dört yıllık üniversiteler arasındaki faklılıklar ve benzerlikler çok iyi araştırılmalıdır.

2 yıllık üniversiteler, kendi içinde de farklılık gösterir. Bazıları birkaç kampüsten oluşan geniş bir alanda, şehirde konumlanmış iken; kırsal bir alanda daha küçük öğrenci kitlelerine hizmet verenleri de mevcuttur. Bu farklılıklar haricinde hepsi ortak bir eğitim ve öğretim misyonuna, ulaşılabilirlik ve kalite prensiplerine ve yüksek akademik standartlara sahiptirler.

Amerikan öğrenciler tarafından son derece gözde olan 2yıllık üniversiteler son yıllarda diğer ülkelerden gelen öğrenciler tarafından da keşfedildi. Sayıları giderek artan uluslararası öğrenciler, yüksek eğitimlerine 2 yıllık üniversiteyle başlamayı tercih ediyorlar. Başvurular, son 5 yılda %32 oranında bir artış gösterdi. Şu an 200.000’den fazla uluslararası öğrenci Amerika’daki eğitimlerini bu okullarda sürdürmektedir.

spikerlik kursu

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

Mezun Greencard Banner