Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x

YÖK Başkanı Suriyeli üniversite öğrencisi sayısını açıkladı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, Türkiye’de 15 bine yakın Suriyeli öğrencinin üniversitelerde öğrenim gördüğünü söyledi. Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversiteleri açıklayan Prof.Dr. Saraç, ilk sırada Gaziantep Üniversitesi’nin, ardından İstanbul Üniversitesi’nin geldiğini belirterek 3’üncü sırayı ise şaşırtıcı şekilde Karabük Üniversitesi’nin aldığını bildirdi.

Devamını oku...

YÖK'ten 'Üniversitelerdeki bütünleme sınavları'na ilişkin açıklama

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "üniversitelerde bütünleme sınavlarının kaldırılması" yönünde yeni bir karar almadıklarını bildirdi.

Başkan Saraç, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bütünleme sınavlarına ilişkin bir Başkan Vekilimizin imzası taklit edilerek sosyal medyada sahte bir yazı ve haber paylaşılmaktadır. Bu konuda alınmış yeni bir kararımız bulunmamaktadır. Bu yazı ve habere itibar etmeyiniz." ifadelerine yer verdi.

Sosyal medyada, YÖK Başkan Vekili Hasan Mandal'ın imzası taklit edilerek "12 Ocak 2017 tarihli ve 2937 sayılı YÖK Eğitim Komisyonu'nun aldığı karar gereği, üniversitelerimizde uygulanan bütünleme sınavları kaldırılmıştır. 2016-2017 güz dönemi karar tarihine kadar yapılan bütünleme sınavları geçersiz sayılacaktır." ifadeleri paylaşılmıştı.

YÖK, yetki devri kapsamında, bütünleme sınavı yapılması kararını üniversitelere bırakmıştı.

Kaynak:TRTHaber

Kapatılan Üniversitelerdeki Öğrencilerinin Gideceği Okullar Belli Oldu

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerin gideceği okullar belli oldu YÖK, darbe soruşturmasının ardından kapatılan okullardaki öğrencilerin ayın şehirdeki devlet üniversitelerine gideceğini duyurdu.

 

 

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Er, kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin yerleştirileceği üniversitelerin belirlendiğini açıkladı.

Buna  göre, İpek Üniversitesi öğrencileri Sosyal Bilimler Üniversitesine, Orhangazi Üniversitesi öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesine, Canik Başarı Üniversitesi öğrencileri Ondokuz Mayıs Üniversitesine, Selahaddin Eyyubi Üniversitesi öğrencileri Dicle Üniversitesine, Melikşah Üniversitesi öğrencileri Erciyes Üniversitesine, Mevlana Üniversitesi eğitim Fakültesi öğrencileri Necmettin Erbakan Üniversitesine, Mevlana Üniversitesinin diğer bölümlerdeki  öğrencileri Selçuk Üniversitesine, Şifa Üniversitesi öğrencileri Ege Üniversitesine, Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri Yıldırım Beyazıt Üniversitesine, Zirve Üniversitesi öğrencileri Gaziantep Üniversitesine, İzmir Üniversitesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine, Murat Hüdavendigar Üniversitesi öğrencileri İstanbul Üniversitesine, Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesine, Gediz Üniversitesinin diğer bölümlerdeki öğrencileri İzmir Katip Çelebi Üniversitesine, Süleyman Şah Üniversitesi öğrencileri İstanbul Medeniyet Üniversitesine yerleştirilecek. Prof. Dr. Er, Fatih Üniversitesi öğrencilerinin yerleştirilmesiyle ilgili çalışmaların ise  sürdüğünü bildirdi. 

Kaynak: Milliyet

Mimarlık Fakültelerine De Başarı Sıralaması Geldi

Tıp ve hukuk fakültelerinin ardından, mimarlık fakülteleri için de başarı sıralaması getirildi.

Devamını oku...

Pedagojik formasyon kontenjanı 15 bin

YÖK, fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin öğretmen olabilmelerinin önünü açan pedagojik programı için ayrılan kontenjanı açıkladı. YÖK Başkanı Saraç,

Devamını oku...

Yurt Dışında Yükseköğretim Görme Şartları Değişti

YÖK yurt dışında eğitim almak isteyenlerle ilgili önemli bir değişiklik yaptı. Ortaöğrenimini Türkiye'de tamamlayan ve eğitime başladığı yıl CWTS Leiden Ranking, Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 500 üniversite içerisine giren üniversiteler dışında kalan yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin, mezuniyet sonrası denklik işlemlerinde ön koşul getirildi.

Devamını oku...

Üniversite Öğrencilerine Yatay Geçiş Hakkı

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, 2014-2015 eğitim öğretim yılı bahar döneminde öğrencilere yatay geçiş hakkı verilmesi

Devamını oku...

Bahar Dönemi İçin Yatay Geçiş Hakkı mı Geliyor?

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, üniversitelilere yeni bir müjde verdi. Saraç, bahar dönemi yatay geçiş hakkı için çalıştıklarını ve yakında kararı açıklayacaklarını duyurdu.

Devamını oku...

YÖK, Yüksek Lisans ve Doktora Kriterlerini Güncelleyecek

YÖK, yüksek lisans ve doktora programı açma kriterlerini güncellemek için yükseköğretim kurumları, yetkili kurullar ve akademisyenlerin görüşlerini almaya başladı.

Devamını oku...

Yatay Geçiş Ve Çift Ana Dalda Değişiklik


Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının "Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Devamını oku...

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

backlink