Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x

Kapatılan Üniversitelerin Öğrencileri İçin Öğrenim Ücretleri Belirlendi

 

YÖK,KHK uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucu kayıt yaptıranların öğrenim ücretleri açıklandı. Şehit ve gazi yakını ile engelli öğrenciler, durumlarını belgelendirmeleri şartıyla kapatılan vakıf yükseköğretim kurumundaki statüleri de esas alınarak ücret ödemeyecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kanun Hükmünde Kararname  (KHK) uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden diğer  yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucu kayıt yaptıranların öğrenim  ücretlerinin belirlendiği bildirdi. 

 YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 667 sayılı Olağanüstü Hal  Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim  kurumlarında kayıtlı öğrencilerden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi  yerleştirme sonucunda kayıt yaptıranların öğrenim ücretleri ve ödeme süreci  belirlendi.  Buna göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yerleştirilen  öğrenciler, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde ödemiş oldukları öğrenim  ücretlerine Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yayınlanan Ağustos 2016 dönemi  tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) artış oranı (yüzde 8,05) uygulanarak hesaplanan  ücreti, kayıt yaptırdıkları yükseköğretim kurumlarına ödeyecek.  Öğrencilerin, ödenecek ücretin tespiti için 2015-2016 eğitim-öğretim  yılına ait ödemeleri, banka dekontu, makbuz, hesap ekstresi gibi belgelerle  kanıtlamaları gerekiyor.  Belgelerini ibraz edemeyenler, ücretlerini "www.yok.gov.tr/" adresinde  yer alan tabloya göre ödeyecek...

  ŞEHİT , GAZİ YAKINLARI İLE ENGELİLLER ÜCRET ÖDEMEYECEK

  2016-2017 eğitim-öğretim döneminden sonraki dönemlerde öğrenim  ücretlerinin hesaplanmasında bir önceki yıl ödemiş oldukları ücrete ağustos ayı  TÜFE artış oranları uygulanacak.

 Bu eğitim öğretim yılı başlamadan kapatılan üniversitenin sağlamış  olduğu erken ödeme indirimlerinden faydalanarak gelecek yıla ait ücretlerini  peşin ödeyen öğrenciler, ödemelerini banka dekontu, makbuz, hesap ekstresi gibi  belgelerle kanıtlamaları durumunda ilgili akademik yıl için ücret ödemeyecek.  Yine bu eğitim öğretim yılı güz dönemi kayıtlarının tamamlanmış olması sebebiyle  öğrenciler, ekim, kasım ve aralık aylarına ait ilk üç taksitin tamamını en geç 20  Aralık'a kadar,  kalan diğer 6 taksiti ise ocak ayından başlamak ve haziran ayı  dahil olmak üzere her ayın en geç 20'sine kadar ödeyecek.

   Sonraki yıllarda ise öğrenim ücretleri eylül ayından başlamak üzere 9  eşit taksitte ve her ayın en geç 20'sine kadar ilgili yükseköğretim kurumunun  belirleyeceği banka hesabına yatırılmak suretiyle verilecek. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ve Dikey Geçiş Sistemi  (DGS) ile belirli oranlarda burs kazanarak yerleşen öğrencilerin,  yerleştirildikleri yıla ait tercih kılavuzunda özel koşul ve açıklamalarda yer  alan hususlardan sadece öğrenim ücretine ilişkin hususlar uygulanacağından, burs,  yurt, yemek gibi ilave destekler öğrencilere verilmeyecek. Şehit ve gazi yakını ile engelli öğrenciler, durumlarını  belgelendirmeleri şartıyla kapatılan vakıf yükseköğretim kurumundaki statüleri de  esas alınarak ücret ödemeyecek.   Adaylar kayıt süreci ve ödeme tablosuna ilişkin bilgilere  "http://www.yok.gov.tr/" sitesinden ulaşabilecek.

Kaynak: Milliyet

KYK Burs ve Kredi Sonuçları Açıklandı

KYK burs ve kredi başvuru sonuçları biraz önce açıklandı. Binlerce üniversite öğrencisi tarafından merakla beklenen KYK burs sonuçları sonuçlarının açıklandığını Bakan Akif Çağatay Kılıç sosyal medya üzerinden duyurdu.

Devamını oku...

Western Kentucky Üniversitesi Yetkilileri 12 Kasım'da İstanbul'daydı

Mezun.com'un 12 Kasım 2016 tarihinde düzenlediği etkinlikte Amerika'nın En Önemli Üniversitelerinden birisi olan Western Kentucky Üniversitesi yetkilileri Türk öğrencilerle buluştu. Yoğun katılımın gerçekleştiği etkinlikte yetkililer WKU hakkında önemli bilgiler verdiler.

Devamını oku...

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Amerika'da

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kuzey Amerika Programları açılıyor.

Devamını oku...

Hazırlıkta Başarısız Olanlara Müjde

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin, Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilme başvuruları 12 Ekim'e kadar alınacak.

Devamını oku...

KYK Kredi ve Burs Başvuru Tarihi Belli Oldu, Birinci Sınıf Öğrencilerine Müjde!

 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencilerinin müracaatlarını yaptıklarını fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla aldıklarını hatırlatarak, "Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu yıl birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız" dedi.

Devamını oku...

Üç Yeni Üniversite Kuruldu, İki Üniversitenin Adı Değişti

 

Resmi gazetede yayımlanan kanuna göre, İstanbul'da Beykoz Üniversitesi, İzmir'de ise İzmir Bakırçay ve İzmir Demokrasi üniversiteleri kuruldu. Niğde Üniversitesinin adı 'Ömer Halisdemir Üniversitesi', Tunceli Üniversitesinin adı 'Munzur Üniversitesi' olarak değiştirildi.

Devamını oku...

2016-2017 Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı

 

QS 2016-2017 için dünyanın en iyi üniversitelerini açıkladı. Listenin ilk sıralarında çoğunlukla Amerika ve İngiltere'den üniversiteler yer alırken, ilk 500'de Türkiye'den de 5 üniversite bulunuyor.

Devamını oku...

Amerika’da Nasıl Daha Ekonomik Okuyabilirsiniz?

Her öğrencinin hayalidir Amerika’da eğitim iyi bir üniversitede eğitim almak ve sonrasında da Amerika’da kalıp iyi bir işe sahip olmak. Maalesef bu her öğrenci için mümkün olabilen bir durum değil. Ancak iyi araştırmalar yaparak ya burs seçenekleri değerlendirilebilir ya da birazdan aşağıda bahsedeceğimiz alternatifler değerlendirilebilir.

Devamını oku...

Türkiye'nin En Girişimci ve Yenilikçi 50 Üniversitesi Açıklandı

 Türkiye'de 2012'den bu yana her yıl hazırlanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinin 2016 sonuçları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından TÜBİTAK’ta düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Devamını oku...

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

ETKİNLİKLER

BAU BATUM Üniversitesi Tanıtım Resepsiyonu
08 Nisan 2017
Ücretsiz Online Kayıt
 
Western Kentucky University Tanıtım Resepsiyonu
22 Nisan 2017
Ücretsiz Online Kayıt