Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x

İstanbul Kültür Üniversitesi Kampüsünü Sanal Kampus Turu ile Gezebilirsiniz

Mezun ve VR Masters işbirliği ile İstanbul Kültür Üniversitesi kampüsünü sanal olarak, 360 derece gezebilirsiniz!

 

İstanbul Kültür Üniversitesi kampüsünü 360 derece gezmek için tıklayın!

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ni 360 Sanal Tur ile Gezin!

Mezun ve VR Masters işbirliği ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi kampüsünü sanal olarak, 360 derece gezebilirsiniz!

Hasan Kalyoncu Üniversitesi kampüsünü 360 derece gezmek için tıklayın!

 

Sabancı Üniversitesi Kampüsünü 360 Derece Gezebilirsiniz!

Mezun ve VR Masters işbirliği ile Sabancı Üniversitesi kampüsünü sanal olarak, 360 derece gezebilirsiniz!

Sabancı Üniversitesi'nin Tuzla'da bulunan eşsiz kampüsünü yerinizden kalkmadan, telefonunuzdan veya bilgisayarınızda sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak 360 derece gezebileceksiniz.

 


Türkiye’nin eğitimde en iyi marka Ödülü Bahçeşehir Üniversitesi’nin

bau logo

TÜRK markaları Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen "Marka Türkiye 2017" organizasyonunda buluştu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin katılımıyla gerçekleşen organizasyonda eğitim kategorisinde ödülü Bahçeşehir Üniversitesi aldı.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan ve uzman isimler eşliğinde Türkiye'deki marka kurumların konuşulduğu programın bugünkü oturumları öncesi ödül töreni gerçekleşti. Törende eğitim kategorisinde ödül alan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın, üniversite adına ödülü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin elinden aldı. Prof. Dr. Şenay Yalçın, "Buradaki yapılanmamız tabii ki BAU Global sayesinde oldu. BAU Global çatısı altında 5 üniversitemiz, 4 dil okulumuz, 5 uydu kampüsümüz olmak üzere dünyanın 8 ülkesinde 28 farklı noktasındayız. Amacımız Türk yükseköğretiminde bir marka oluşturmak. Türk yükseköğretiminin kalitesini dünyanın her yerine taşımak. Özellikle gelişmiş ülkelere bakarsanız bu ülkelerin yumuşak gücünü oluşturan unsurlardan bir tanesi eğitim sistemidir" diye konuştu.

"BİZ BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ OLARAK İCAT ÇIKARANLARDANIZ"

"Böyle bir ödülü almış olmak bizi yüreklendiriyor" diyen Prof. Dr. Şenay Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yaptığınız işlerin takdir ediliyor olması daha iyi işler yapabilmek için çok önemli. O zaman işinizi doğru yapıp yapmadığınızı da anlamış oluyorsunuz veya kendinize çeki düzen veriyorsunuz. Biraz önce icat çıkarma noktasında Sayın Bakanımız çok güzel ifade etti. Biz yükseköğretim alanında Bahçeşehir Üniversitesi olarak icat çıkaranlardanız. Gece gündüz hep yükseköğretimde yeni neler yapılabilir? Dünya neler yapıyor? Bunların arayışı, incelemesi içerisindeyiz ve Türkiye'ye yapılanların daha iyisini kazandırma gayreti içerisindeyiz. Nitekim bugünkü Türkiye markasına değer katanlar ödülü eğitim kategorisinde Bahçeşehir Üniversitesi'ne verildi."

"TÜRK GENÇLİĞİ ÇOK ZEKİ VE FIRSAT VERİLDİĞİ ZAMAN HARİKALAR YARATIYOR"

Bu çalışmalar sayesinde yurtdışından Türk yükseköğretimine yansımaların başladığını söyleyen Prof. Dr. Yalçın, şöyle devam etti:

"Nitekim bu çalışmalarımız ölçüsünde o ülkelerden Türk yükseköğretimine yansımalar başladı ve Türkiye'de daha 2014 yılında 55 bin olan uluslararası öğrenci sayısı bugün 110 bine ulaştı. Sadece Bahçeşehir Üniversitesi'nde 106 ülkeden 3 bin öğrenci eğitim öğretim görüyor. Bunlar ülkemizin dışarıya tanıtılması, Türkiye'nin 2023 hedefleri, 2053 hedefleri ve dünyanın ilk 10 ekonomisine girme hedefleriyle birebir örtüşen çalışmalardır. Ancak bazı engeller var elbette ama o da tartışılarak, doğru anlatılmak suretiyle adım adım aşılmakta. Söz gelimi biraz önce Sayın Bakanımız 'genç yazılımcıların oluşturduğu potansiyel 2016 yılında 500 milyon doları buldu' dedi. Biz bunu çok önceden keşfettik ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde böyle bir yapı oluşturmaya başladık. Bildiğiniz gibi dünya değişiyor. Dijital değişim var. Eğer daha önceki sanayi devrimlerinde olduğu gibi bu değişime de ayak uyduramazsak bunu da kaçırma tehlikesiyle karşı karşıya kalırız. Ama şunu ifade etmeliyim ki Türk gençliği çok zeki ve fırsat verildiği zaman harikalar yaratıyorlar. Dünyayla yarışabilecek ürünler ortaya çıkartabiliyorlar."

"ÖNÜMÜZÜ AÇICI DÜZENLEMELERİN YAPILMASI LAZIM"

Yalçın, sözlerini şöyle noktaladı:

"Türkiye artık potansiyelini keşfetti. Biz de Bahçeşehir Üniversitesi olarak kendi potansiyelimizi keşfetmiş durumdayız. Bu potansiyelin kinetiğe dönüştürülebilmesi için biraz daha yasalarda, yönergelerde, yönetmeliklerde önümüzü açıcı düzenlemelerin olması lazım. Eğer bu yapılırsa hedeflere ulaşmak işten bile değil."

Kapatılan Üniversitelerin Öğrencileri İçin Öğrenim Ücretleri Belirlendi

 

YÖK,KHK uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucu kayıt yaptıranların öğrenim ücretleri açıklandı. Şehit ve gazi yakını ile engelli öğrenciler, durumlarını belgelendirmeleri şartıyla kapatılan vakıf yükseköğretim kurumundaki statüleri de esas alınarak ücret ödemeyecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Kanun Hükmünde Kararname  (KHK) uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden diğer  yükseköğretim kurumlarına merkezi yerleştirme sonucu kayıt yaptıranların öğrenim  ücretlerinin belirlendiği bildirdi. 

 YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, 667 sayılı Olağanüstü Hal  Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin KHK uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim  kurumlarında kayıtlı öğrencilerden diğer yükseköğretim kurumlarına merkezi  yerleştirme sonucunda kayıt yaptıranların öğrenim ücretleri ve ödeme süreci  belirlendi.  Buna göre, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yerleştirilen  öğrenciler, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde ödemiş oldukları öğrenim  ücretlerine Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yayınlanan Ağustos 2016 dönemi  tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) artış oranı (yüzde 8,05) uygulanarak hesaplanan  ücreti, kayıt yaptırdıkları yükseköğretim kurumlarına ödeyecek.  Öğrencilerin, ödenecek ücretin tespiti için 2015-2016 eğitim-öğretim  yılına ait ödemeleri, banka dekontu, makbuz, hesap ekstresi gibi belgelerle  kanıtlamaları gerekiyor.  Belgelerini ibraz edemeyenler, ücretlerini "www.yok.gov.tr/" adresinde  yer alan tabloya göre ödeyecek...

  ŞEHİT , GAZİ YAKINLARI İLE ENGELİLLER ÜCRET ÖDEMEYECEK

  2016-2017 eğitim-öğretim döneminden sonraki dönemlerde öğrenim  ücretlerinin hesaplanmasında bir önceki yıl ödemiş oldukları ücrete ağustos ayı  TÜFE artış oranları uygulanacak.

 Bu eğitim öğretim yılı başlamadan kapatılan üniversitenin sağlamış  olduğu erken ödeme indirimlerinden faydalanarak gelecek yıla ait ücretlerini  peşin ödeyen öğrenciler, ödemelerini banka dekontu, makbuz, hesap ekstresi gibi  belgelerle kanıtlamaları durumunda ilgili akademik yıl için ücret ödemeyecek.  Yine bu eğitim öğretim yılı güz dönemi kayıtlarının tamamlanmış olması sebebiyle  öğrenciler, ekim, kasım ve aralık aylarına ait ilk üç taksitin tamamını en geç 20  Aralık'a kadar,  kalan diğer 6 taksiti ise ocak ayından başlamak ve haziran ayı  dahil olmak üzere her ayın en geç 20'sine kadar ödeyecek.

   Sonraki yıllarda ise öğrenim ücretleri eylül ayından başlamak üzere 9  eşit taksitte ve her ayın en geç 20'sine kadar ilgili yükseköğretim kurumunun  belirleyeceği banka hesabına yatırılmak suretiyle verilecek. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ve Dikey Geçiş Sistemi  (DGS) ile belirli oranlarda burs kazanarak yerleşen öğrencilerin,  yerleştirildikleri yıla ait tercih kılavuzunda özel koşul ve açıklamalarda yer  alan hususlardan sadece öğrenim ücretine ilişkin hususlar uygulanacağından, burs,  yurt, yemek gibi ilave destekler öğrencilere verilmeyecek. Şehit ve gazi yakını ile engelli öğrenciler, durumlarını  belgelendirmeleri şartıyla kapatılan vakıf yükseköğretim kurumundaki statüleri de  esas alınarak ücret ödemeyecek.   Adaylar kayıt süreci ve ödeme tablosuna ilişkin bilgilere  "http://www.yok.gov.tr/" sitesinden ulaşabilecek.

Kaynak: Milliyet

KYK Burs ve Kredi Sonuçları Açıklandı

KYK burs ve kredi başvuru sonuçları biraz önce açıklandı. Binlerce üniversite öğrencisi tarafından merakla beklenen KYK burs sonuçları sonuçlarının açıklandığını Bakan Akif Çağatay Kılıç sosyal medya üzerinden duyurdu.

Devamını oku...

Western Kentucky Üniversitesi Yetkilileri 12 Kasım'da İstanbul'daydı

Mezun.com'un 12 Kasım 2016 tarihinde düzenlediği etkinlikte Amerika'nın En Önemli Üniversitelerinden birisi olan Western Kentucky Üniversitesi yetkilileri Türk öğrencilerle buluştu. Yoğun katılımın gerçekleştiği etkinlikte yetkililer WKU hakkında önemli bilgiler verdiler.

Devamını oku...

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi Amerika'da

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kuzey Amerika Programları açılıyor.

Devamını oku...

Hazırlıkta Başarısız Olanlara Müjde

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin, Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilme başvuruları 12 Ekim'e kadar alınacak.

Devamını oku...

KYK Kredi ve Burs Başvuru Tarihi Belli Oldu, Birinci Sınıf Öğrencilerine Müjde!

 

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencilerinin müracaatlarını yaptıklarını fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla aldıklarını hatırlatarak, "Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu yıl birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız" dedi.

Devamını oku...

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim