Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x

YÖKDİL Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YÖKDİL sınav soru ve cevapları yayınlandı. 5 Mart tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL sınav soru ve cevaplarına ulaşmak isteyen adaylar https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/ adresinden soruları görüntüleyebilecek. Sonuçların kısa sürede açıklanması beklenirken itiraz işlemleri 10 Mart'a kadar yapılabilecek.

 

Tek oturumda 30 ilde dil yeterliliğini belirlemeye yönelik yapılan YÖKDİL bu sene yalnızca İngilizce olarak uygulandı. 2017 YÖKDİL sınavının sorularının ve cevapları erişime açıldı.

Değerlendirilme, 100 puan üzerinden yalnızca doğru cevaplar dikkate  alınarak yapılacak. Yanlış yanıtlar sınav sonucuna etki etmeyecek. Sınav sonuçları "yokdil.yok.gov.tr" adresinden açıklanacak.

Alana özgü ilk akademik dil sınavı YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil  Sınavı'nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce  yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor.

YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL Sınavı, Anadolu ve Ankara  üniversiteleri iş birliğiyle hazırlandı. Sınav soruları Ankara Üniversitesince  hazırlanırken, sınavın organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirdi.

Sınava  yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik  sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere, yabancı dil bilgisi  seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil  yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabiliyor.

YÖKDİL SINAVI SORULARI ERİŞİME AÇILDI

05 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL Sınavı soruları adayların erişimine açılmıştır. Sınav itirazları 06-10 Mart 2017 tarihleri arasında, YÖKDİL Sınavı Kılavuzunda belirtilen şekilde yapılacaktır.


YÖKDİL ADAY İŞLEMLERİ SAYFASINA GİRİŞ

İLK KEZ 5 MART'TA YAPILDI

YÖKDİL sınavı ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilimizde gerçekleşti. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılan sınav gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilecektir ve yılda iki kez
gerçekleştirilecektir.

YÖKDİL SINAVI NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

İlgili mevzuatsal düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

YÖKDİL’in geçerliliğine ilişkin düzenlemeler YDS ile aynı olacaktır. Sınav sonuçları yokdil.yok.gov.tr adresinden açıklanacaktır.

YDS SINAVI DEVAM EDECEK Mİ?

Adaylar her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavında lisansüstü eğitim, doçentlik
sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı olmak üzere eşit geçerliliği olacaktır.

Kaynak:Milliyet

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim

ETKİNLİKLER

Amerika'da Eğitim Fuarı
16 Ocak 2018
Ücretsiz Online Kayıt