Sana Uygun Üniversiteyi Bul Facebook Twitter
x

LYS 2017 Tercih Sonuçları Açıklandı

ÖSYM, 2017 LYS tercih sonuçlarını açıkladı.

Bugünkü açıklamadan sonra üniversite kayıt başvuruları, üniversite kayıtlarından sonra ek yerleştirmeler ve KYK burs başvuruları başlayacak.

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversite tercih sonuçlarını bekleyenler için önemli bir açıklamada bulundu. 10 Haziran 2017 tarihinde başlayan sınav maratonu, 18 Haziran 2017 tarihinde sona erdi. 26 Temmuz 2017 tarihinde başvuru süreci sona erdi. Sınav merkezi tercih sonuçlarını az önce açıkladı. 

Sonuçlara bakmak için tıklayınız!

 

Üniversite kayıtları

Yüksek Öğretim Kurumu, üniversite kayıtlarının 14 Ağustos 2017 tarihinde başlayacağını duyurdu. Kayıtlar 18 Ağustos 2017 tarihinde sona eriyor. Öte yandan YÖK, internet üzerinden kayıt yapmak isteyenler için kılavuz yayımladı. İnternet üzerinden kayıtlar e-Devlet sitesi içerisinde yapılacak. İnternet üzerinden başvurular 11 Ağustos 2017 tarihinde başlıyor, 16 Ağustos 2017 tarihinde sona eriyor.

Üniversiteyi kazanan öğrenciler internet haricinde, kazandığı üniversiteye gidip kayıt yaptırabilecek. Kayıtlar 14 Ağustos 2017 tarihinde başlayacak, 18 Ağustos 2017 tarihinde sona erecek. Öğrencinin kayıt tarihlerinde yanında bulundurması gerekenler;

ÖSYS sonuç belgesi, nüfus cüzdanının onaylı örneği, ikametgah adresi, askerlik belgesi, 12 tane fotoğraf (4.5 x 6 (cm)).

Kaynak: CNN Turk

TEOG 2017 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!


2017 TEOG yerleştirme tercih sonuçlarını MEB e-Okul da erken açıkladı. 2017 TEOG yerleştirme tercih sonuçları bakanlık tarafından sürpriz bir kararla 4 gün önceden yayınlandı. 1 milyon 174 bin öğrenciden 935 bin 241'i ortaöğretim kurumlarına girdi. Milli Eğitim Bakanlığı sonuçları yayınladıktan sonra gözler 11 Ağustos'a çevrilecek. Bakanlık 3 kez ek kontenjan başvurusunu kabul edecek.

 

Yerleştirme tercih sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesinde yayınlandı. Sonuçların ardından gözler bakanlığa çevrildi. Lise tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte "ek kontenjanlar"ın ne zaman başlayacağını merak eden veliler için  Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı kılavuzda tercih takvimini paylaştı. Buna göre; boş kontenjaların ilanı 11 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanıyor.

TEOG 2017 Yerleştirme Sonuçlarını Görmek İçin Tıklayın!

Ek kontenjan: Başvurular ne zaman başlıyor?

14 Ağustos 2017 - 18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Son başvuru saati 18 Ağustos 2017 saat 17:00.

Ek kontenjanda ilk başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

21 Ağustos 2017

Ek kontenjanda ikinci başvurular ne zaman başlayacak?

21 Ağustos 2017 - 25 Ağustos 2017 tarihleri arasında ikinci başvurular yapılacaktır. Son başvuru saati 25 Ağustos 2017, saat 17:00.

 

Kaynak: CNN Turk

2017 ALES İlkbahar Sonuçları Açıklandı

 

ÖSYM, resmi sitesinde ALES 2017 ilkbahar sonuçlarını açıkladı.

ÖSYM tarafından 7 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ALES sonuçları açıklandı.


ÖSYM'den yapılan açıklamada ALES sonuçlarının 8 Haziran'da (bugün) açıklanacağı duyurulmuştu.

ALES SONUCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN 

Adaylar diğer sınavlara oranla ALES'in daha geç açıklanmasına tepki gösterirken ÖSYM'den bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı İlkbahar Dönemi (ALES 2017) sonuçlarını adaylar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Sınavın yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerliliği vardır. Başvurularınızda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanınızı kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: ntv.com.tr

LYS Sonuçları Açıklandı!

ÖSYM, 2017 Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarını web sitesinden açıkladı

Aşağıdaki linkten sonuçlara bakabilirsiniz. 

LYS SONUÇ SORGULA

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Tercihler, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişecekler. 

 

LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.
Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih Listesinden yararlanabilirler.

Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak.

Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. 

Hangi Üniversite

Üniversite tercihleri 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Adaylar bu dönemde geleceklerini belirleyecek eğitim kurumunu da seçecekler.  

 

Bu zorlu seçim için adayların işini kolaylaştıracak bir müjdemiz var:

Grup şirketlerimizden VR-Masters’ın Turkcell için hazırlamış olduğu 360 Kampus turlarını, Turkcell Fizy Motion uygulaması sayesinde ücretsiz olarak akıllı telefonlarınızdan izleyebileceksiniz. VR-Masters’ın 360 Sanal Gerçeklik kampüs turları sayesinde hayalinizdeki üniversitenin kampüslerini telefonunuzdan gezebileceksiniz.

Tek yapmanız gereken Turkcell Fizy Motion uygulamasını telefonunuza indirmek ve VR kategorisini seçmek. Artık hayalinizdeki üniversitenin kampüsünü yerinizden kalkmadan gezebilirsiniz.

Turkcell Fizy Motion uygulamasını App Store ve Google Play’dan ücretsiz indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın!

360 Kampüs Turu olan Üniversiteler:

· Bahçeşehir Üniversitesi

· Beykent Üniversitesi

· Boğaziçi Üniversitesi

· Doğuş Üniversitesi

· Hasan Kalyoncu Üniversitesi

· İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

· Işık Üniversitesi

· İstanbul Aydın Üniversitesi

· İstanbul Bilgi Üniversitesi

· İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi

· İstanbul Kültür Üniversitesi

· İstanbul Medeniyet Üniversitesi

· İstanbul Okan Üniversitesi

· İstanbul Sehir Üniversitesi

· İzmir Ekonomi Üniversitesi

· Kadir Has Üniversitesi

· Nişantaşı Üniversitesi

· Sabancı Üniversitesi

· TED Üniversitesi

· Yıldız Teknik Üniversitesi

 

ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarını web sitesinden açıkladı
Aşağıdaki linkten sonuçlara bakabilirsiniz. 
LYS SONUÇ SORGULA (https://sonuc.osym.gov.tr/)
LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN?Tercihler, 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişecekler. 
LYS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?2017-YGS’de ilgili puan türünde 150 ve üzeri puan alanlar ön lisans programlarını, 2017-YGS/LYS'lerde ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilecekler.
Adaylar tercihlerini yazmaları için bu kılavuzdaki boş tercih Listesinden yararlanabilirler.Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Tercihler, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacak.Adaylar, tercihlerini internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklar. 
Hangi Üniversite
Üniversite tercihleri 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Adaylar bu dönemde geleceklerini belirleyecek eğitim kurumunu da seçecekler.  
Bu zorlu seçim için adayların içini kolaylaştıracak bir müjdemiz var:
Grup şirketlerimizden VR-Masters’in (vr-masters.com) Turkcell için hazırlamış olduğu 360 Kampus turlarını, Turkcell Fizy Motion uygulaması sayesinde ücretsiz olarak akıllı telefonlarınızdan izleyebileceksiniz. VR-Masters’ın 360 Sanal Gerçeklik kampüs turları sayesinde hayalinizdeki üniversitenin kampüslerini telefonunuzdan gezebileceksiniz.
Tek yapmanız gereken Turkcell Fizy Motion uygulamasını telefonunuza indirmek ve VR kategorisini seçmek. Artık hayalinizdeki üniversitenin kampüsünü yerinizden kalkmadan gezebilirsiniz.
Turkcell Fizy Motion uygulamasını App Store ve Google Play’dan ücretsiz indirebilirsiniz. Detaylı bilgi için (http://www.turkcell.com.tr/servisler/fizy-motion#detaylibilgi)
360 Kampüs Turu olan üniversiteler:
· Bahçeşehir Üniversitesi· Beykent Üniversitesi· Boğaziçi Üniversitesi· Doğuş Üniversitesi· Hasan Kalyoncu Üniversitesi· İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi· Işık Üniversitesi· İstanbul Aydın Üniversitesi· İstanbul Bilgi Üniversitesi· İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi· İstanbul Kültür Üniversitesi· İstanbul Medeniyet Üniversitesi· İstanbul Okan Üniversitesi· İstanbul Sehir Üniversitesi· İzmir Ekonomi Üniversitesi· Kadir Has Üniversitesi· Nişantaşı Üniversitesi· Sabancı Üniversitesi· TED Üniversitesi· Yıldız Teknik Üniversitesi

 

TEOG 2017 Sonuçları Açıklandı

 

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği TEOG sonuçları için son dakika haberi geldi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sitesinden yapılan duyuru ile ortaöğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG’un 2017 sonuçları E-Okul üzerinden erişime açıldı. TEOG sonuçlarını öğrenmek isteyen velilerin ve öğrencilerin öncelikle e-okul.meb.gov.tr sayfasına girerek ”Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş’ yapmaları gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığınca, 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan ikinci dönem ortak sınavları ile mazeret sınavlarının sonuçları, "e-okul Veli Bilgilendirme Sistemi"nden açıklandı. 

Giriş yaparak kontrol etmek için tıklayın!

 

TEOG SINAV SONUÇLARINA İTİRAZ

Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap
anahtarlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) gün içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir.  Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

YIL SONU BAŞARI PUANI HESAPLAMASI

Öğrencinin tüm derslerden aldığı puanların aritmetik ortalaması, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanları hesaplanacaktır. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı elde edilecektir. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacaktır. Öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar, 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanı hesaplamasında da kullanılacaktır.

AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI HESAPLAMASI

Ortak sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılacaktır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacaktır. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacaktır.

YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANIN HESAPLAMASI

Öğrencilerin 6, 7 ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8’inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacaktır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilecektir. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacaktır.
 

 

Kaynak:Milliyet

 

 

LYS Başvuruları Başladı

 

ÖSYM tarafından yapılacak LYS'ye başvuracakların, 17 Nisan'a kadar işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

Üniversiteye girişte ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavları'na (2017-LYS) başvurular başladı.

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında gerçekleştirilen 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS), puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, 2017-LYS'ye başvurabilecek.

LYS, 81 il merkezi ile Lefkoşa'nın yanı sıra belirlenen 34 ilçe sınav merkezinde birden fazla oturumda yapılacak.

LYS'ye girmek isteyenlerin, bugünden itibaren 17 Nisan'a kadar başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 18 Nisan'da mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 18 Nisan'da saat 23.59'da sona erecek.

Beş ayrı dalda düzenlenen LYS kapsamında sınav yapılacak alanlar, tarihleri ve saatleri şöyle:

Matematik Sınavı (LYS-1) 11 Haziran 2017 (Pazar) saat 10.00

Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) 17 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 10.00

Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) 18 Haziran 2017 (Pazar) saat 10.00

Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) 10 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 10.00

Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) 17 Haziran 2017 (Cumartesi) saat 14.30

ÖSYM, LYS adaylarına yönelik saat 10.00'da başlayan sınavlarda saat 09.45'ten sonra, saat 14.30'da başlayan sınavda saat 14.15'ten sonra sınav binalarına alınmayacakları uyarısında bulundu.

Bu yıl ilk defa 2017-LYS'lerde kısa cevaplı sorular da yer alacak. Kısa cevaplı sorular, cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kağıdına yazılan ve kodlanan sorulardan oluşacak.

Kayıt işlemleri

ÖSYM, başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak. Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınava ilişkin bilgilerini başvuru süresi içinde (4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında) ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile değiştirebilecek.

Başvuru süresi tamamlandıktan sonra, bu bilgilerde değişiklik yapılamayacak.

ÖSYS Kılavuzu, LYS'lere ilişkin tüm ilke ve kuralları, başvuru işlemi aşamalarını kapsadığından, başvurudan önce kılavuzun dikkatle incelenmesi gerekiyor. 

Kaynak:Trthaber

 

2017 YGS Sonuçları Açıklandı

 

YGS sonuçları, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden adayların erişimine açıldı. 21 Mart tarihinde Türkiye genelinde gerçekleştirilen YGS sınav sonuçları merakla bekleniyordu. ÖSYM tarafından açıklanan YGS sınav sonuçları, Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden TC Kimlik Numarası ve özel olarak atanan şifre ile öğrenilebilecek.

YGS Sonuçları İçin Tıklayın

 

ÖSYM'den YGS sınavına girecek adaylara son uyarı!

ÖSYM, YGS sınavına girecek olan yüz binlerce öğrenciye geçici kimlik kartı ve sınav salonlarından olunması gereken saat konusunda son uyarısını yaptı. Bu sene ilk defa uygulanacak olan saat uygulamasına göre, YGS sınav salonlarında 09:45'ten sonra gelen adaylar alınmayacak. Öte yandan YGS sınav giriş belgelerinin sınava girmeden önce resmi site üzerinden mutlaka çıktısının alınması gerekiyor.

Devamını oku...

YÖKDİL Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

YÖKDİL sınav soru ve cevapları yayınlandı. 5 Mart tarihinde gerçekleştirilen YÖKDİL sınav soru ve cevaplarına ulaşmak isteyen adaylar https://sinavbasvuru.anadolu.edu.tr/ adresinden soruları görüntüleyebilecek. Sonuçların kısa sürede açıklanması beklenirken itiraz işlemleri 10 Mart'a kadar yapılabilecek.

Devamını oku...

AÖF sınav sonuçları açıklandı

AÖF final sınavı sonuçları açıklandı. 1.5 milyon öğrencinin katıldığı AÖF 2017 sınav sonuçları www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinden öğrenci girişi yapılarak sorgulanabilecek. Sınav sonuçlarına itiraz 5 gün içerisinde yapılabiliyor.

Devamını oku...

MezunTV - A'dan Z'ye Eğitim