Beni Ara Facebook Twitter

Göçmen Olmayan Vize Başvuruları İçin Adım Adım İzlenecek Yollar

Vize başvurusunda izlemeniz gereken bazı adımlar vardır. Öncelikle başvuruların şahsen yapılması zorunludur.

Doğru Vize Türünü Seçmek: Formunuzu doldururken seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmeniz çok büyük önem taşımaktadır. Yanlış vize türünü seçmeniz halinde geri dönüp vize başvurunuzu düzeltmeniz yeniden randevu almanız gerekecektir.

DS-160 Başvuru Formu: Vize görüşmenizin ve işlemlerinizin gecikmesini önlemek açısından Elektronik Vize Başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız ve seyahat amacınıza uygun, doğru vize türünü seçmeniz gerekmektedir.

Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş bir fotoğrafı başvuru formunuza yüklemiş olmanız veya görüşmenize gelirken yanınızda getirmeniz gerekmektedir. 6 aydan eski fotoğraflar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Pasaportunuzun Geçerlilik Süresi: Amerikan vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun Amerika'ya varış tarihi itibariyle en az 6 ay süreyle geçerli olması gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi 6 aydan daha az ise lütfen başvuru yapmadan önce süresini uzattırınız.

Ne zaman başvuru yapılmalı: Planladığınız seyahat tarihinden en az 6-8 hafta önce başvurunuzu yapmalısınız.
Aşağıda açıklanan durumlar haricinde tüm başvuru sahipleri Konsolosluk Bölümü'ne giderek Vize Görüşmesi yapmak zorundadırlar:

14 yaşın altındaki başvuru sahipleri:
14 yaşın altındaki başvuru sahiplerinin mülakata girmek veya parmak izi vermek için randevu almaları gerekli değildir. Bu başvuru sahipleri usvisa-info.com adresinden seyahat amacı olarak  "Kişisel Başvuru Muafiyeti-Kurye ile Gönderi" seçeneğini tercih ederek başvuru evraklarını PTT kurye servisi ile gönderebilirler.

Her vize türü için gerekli olan standart belgelere ek olarak, 14 yaşın altındaki başvuru sahipleri için aşağıda belirtilen belgelerin de gönderilmesi gerekmektedir:

            -Çocuğun nüfus cüzdanının fotokopisi
            -Her iki ebeveynin de geçerli ABD vizesinin fotokopisi
            -Her iki ebeveynin geçerli pasaportlarının biyografik sayfalarının fotokopisi
            -J2 vize için DS-2019; F2 vizesi için I-20 formunun aslı

80 yaşın üstündeki başvuru sahipleri:
80 yaş ve üzeri başvuru sahiplerinin mülakata girmek veya parmak izi vermek için randevu almaları gerekli değildir. Bu başvuru sahipleri www.usvisa-info.com adresinden seyahat amacı olarak "Kişisel Başvuru Muafiyeti-Kurye ile Gönderi" seçeneğini tercih ederek başvuru evraklarını PTT kurye servisi ile gönderebilirler. 80 yaşın üstündeki başvuru sahiplerinin seçtikleri vize tipinin gerektirdiği evraklara ek olarak tamamlaması gereken özel bir evrak bulunmamaktadır. Vize bilgileri sayfasında da belirtildiği gibi, belirli vizeler için gerekli olan evrakları, www.usvisa-info.com adresinde oturum açarak istediğiniz seyahat amacını seçerek görüntüleyebilirsiniz.